مدیریت بحران

Crisis Management

مدیریت بحران وکار کرد نيروهاي دفاعی در مواجهه با بحران هاي ناشي از تهاجم

    بحران يك حادثه ، واقعه و يا جرياني است كه اتفاق مي افتد و سيستم را از كاركرد منظم خودش باز مي دارد. يعني حركت منظم سازمان ، مجموعه شهر يا امثالهم را طوري از كار مي اندازد يا فلج مي كند و يا باعث تأخير در روند اجراي فعاليت ها ، مأموريت ها و اهداف سيستم مي شود.

بر اساس چگونگي تعريف بحران ، تعابير و تعاريف متفاوتي از مديريت بحران نيز ارائه شده است. در اين مقاله ابتدا به بيان اين تعاريف و تعابير و تشريح اثرات بحران در جوامع ، سپس به تعريف مديريت بحران پرداخته مي شود. پس از آن با ارائه چند مدل پيشنهادي براي مواجهه با بحران و اشاره به دلايل اساسي شكست انسان در مواجهه با بحران ها فرضيه استفاده از يك نيروي آموزش ديده و مردمي با گستردگي جغرافيايي وسيع مانند نيروهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران ، مورد بررسي قرار مي گيرد.

برای دیدن  مقاله بصورت کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

مطالب مرتبط باانفجارهای متروی مسکو

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

انفجار در يکي از ايستگاه‌هاي متروی شهر مسکو

40 کشته و 18 زخمي در انفجارهای مسکو

مترو مسکوایرنا: هم‌زمان با وقوع سومين انفجار در يکي از ايستگاه‌هاي متروی شهر مسکو پايتخت روسيه، شمار قربانيان وقوع دو انفجار قبلي در دو ايستگاه ديگر، حداقل 40 نفر اعلام شد.
به گزارش ايرنا از مسکو، در اين انفجارها که صبح روز دوشنبه در دو ايستگاه «لوبنکا» و «پارک کولتوري» مسکو رخ داد دست‌کم 18 نفر نيز به‌شدت مجروح شدند که حال آنان وخيم گزارش شده‌است . وزارت موقعيت‌هاي اضطراري روسيه هم‌چنين اعلام کرد: حادثه‌ی انفجار ديگري در ايستگاه «پاولسکايا» در مسکو به‌وقوع پيوسته که گزارشي در اين زمينه تاکنون منتشر نشده‌است.
براثر انفجارها در متروي مسکو، حرکت قطارها در اين شهر متوقف شده‌است و مسافران از ايستگاه‌ها تخليه شدند. نيروهاي پليس و امنيتي محل انفجارها را در محاصره گرفته‌اند و نيروهاي امدادي در حال تخليه‌ی قربانيان، مجروحان و مسافران هستند.
در خبری دیگر، ايران انفجار در مترو مسکو را محکوم کرد. سخنگوي وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران اقدامات تروريستي در دو ايستگاه مترو در شهر مسکو را محکوم مي‌کند.
رامين مهمانپرست افزود: بارها اعلام کرديم، هرگونه اقدام تروريستي که جان مردم بي‌گناه را به‌خطر مي‌اندازد، محکوم است.
وي اظهار داشت: از آن‌جايي که مردم و مسئولين ايران جزو قربانيان حملات تروريستي هستند، نسبت به اين پديده‌ی شوم موضع کاملا منفي دارند و اين‌گونه اقدامات را راه حل مناسبي در بيان مخالفت‌ها و اعتراض‌ها نمي‌دانند.
مهمانپرست تصريح کرد: همه‌ی کشورها بايد با کمک و مشارکت يک‌ديگر ريشه‌هاي به‌وجود آمدن تروريسم را از بين برده و تلاش کنند تا صلح و ثبات پايدار در همه‌ی کشورها برقرار شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

آشنايي باشهر مسكو

کلیسای سن‌باسیل در سمت چپ

موزه تاریخ و مقبره لنین (برج چپ)

آتش‌بازی سال نو

عکس‌ها همه از سایت www.wikipedia.org


+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

بدون شرح

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

70 درصد خراسان رضوي در معرض خطر زلزله قرار دارد

70 درصد خراسان رضوي در معرض خطر زلزله قرار دارد

مشاور استاندار خراسان رضوي و مدير كل سياسي و انتخابات استانداري خراسان رضوي گفت: هم‌اكنون بيش از 70 درصد مناطق اين استان در معرض شديد وقوع زلزله قرار دارد.
علي ‌اصغر رشيد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ضمن بيان اين مطلب افزود: ساير مناطق خراسان رضوي نيز استعداد وقوع زلزله را هر چند به مقدار كمتر دارند.

مشاور استاندار خراسان رضوي و مدير كل سياسي و انتخابات استانداري خراسان رضوي گفت: به همين منظور آمادگي در برابر اين حادثه جزء اموري است كه به آن بايد توجه بسياري شود.

وي ادامه داد: استانداردسازي مناطق عمومي به ويژه مدارس، مراكز كاري و مساجد نيز بايد در كنار ارائه آموزش‌هاي لازم به صورت مطلوب انجام شود.

رشيد مراكز آموزشي را يكي از مهمترين كانون‌هاي مناسب آموزش در برابر زلزله برشمرد و افزود: تمام مدارس در تمام مقاطع تحصيلي بايد با سيستم‌هاي نوين حفاظت در مقابل زلزله آشنايي داشته و خروجي‌هاي اضطراري مناسب و استانداردي نيز داشته باشند.

وي به روز مقابله با بلاياي طبيعي اشاره كرد و گفت: در همين راستا برنامه‌هاي مختلفي در تمام شهرهاي خراسان رضوي همزمان با سراسر كشور در اين روز اجرا شد.

مدير كل سياسي و انتخابات استانداري خراسان رضوي تصريح كرد: افزايش ميزان آگاهي افراد به ويژه قشر دانش‌آموز با مباني و مفاهيم امداد و نجات و سنجش و تعامل دستگاه‌هاي امدادي در زمان وقوع بلاياي طبيعي از جمله مهمترين اهداف برگزاري برنامه‌هاي ويژه اين روز است./غ


باشگاه خبرنگاران
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

درحريق جنگل گلستان، هماهنگي وانسجام نيروها درمديريت آتش نقطه قوت بود

درحريق جنگل گلستان، هماهنگي وانسجام نيروها درمديريت آتش نقطه قوت بود

قائم مقام سازمان مديريت بحران كشور روز دوشنبه در ديدار با استاندار گلستان گفت: مديريت و كنترل آتش با هماهنگي همه دستگاهها و انسجام نيروها نقطه قوت و ممتاز حادثه آتش سوزي در جنگل‌ها بود.
رحمت اله شيشه گر با اشاره به بازديد خود از مناطق پنجگانه دچار حريق، اظهار داشت: انسجام نيروها و دستگاههاي اجرايي در استان گلستان باعث شد كه سازمان مديريت بحران كشور هيچگونه نگراني نداشته باشد و نيازي به حضور در استان نباشد.

وي در اين ديدار از حضور گسترده مردم و مديران ارشد استاني در صحنه هاي حريق جنگل و تلاش براي مهار و كنترل آتش جنگل‌هاي گلستان قدرداني كرد شيشه گر همچنين بر مديريت منسجم و هماهنگ و مبتني بر تكنيك‌هاي علمي و استفاده از تجربيات جنگلبانان منابع طبيعي كه فراخوان شده‌اند ،تاكيد كرد.

به گزارش ايرنا استاندار گلستان نيز در اين ديدار ضمن ارائه گزارشي از روند آتش سوزي و عمليات اطفاي آن ابراز اميدواري كرد در سالهاي آينده امكانات خاموش كردن آتش از جمله بالگرد، سبدهاي آب پاش و خودروهاي مورد نياز در عمليات مهار و كنترل آتش در استان بيشتر فراهم شود.

جواد قناعت احداث پايگاه امداد جنگلي استانهاي شمالي به مركزيت استان گلستان را مجددا خواستار شد و بر ضرورت وجود آن تاكيد كرد.

در اين ديدار اكبرپور معاون آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران كشور، قائم مقام اين سازمان را همراهي مي‌كرد.

بخشهايي از جنگل‌هاي گلستان از بيش از دو هفته قبل در شهرستانهاي مينودشت، گاليكش، آزادشهر ،علي آبادكتول و گرگان دچار آتش سوزي شده بود كه با تلاش نيروهاي مردمي و دولتي و به كارگيري بالگرد مهار شد.

استان گلستان در شمال ايران بيش از‪ ۴۳۰‬هزار هكتار جنگل و بالغ بر يك ميليون هكتار مرتع دارد.

جنگل‌هاي گلستان با ‪ ۸۰‬گونه درختي و ‪ ۵۰‬گونه درختچه‌اي از گلوگاه در غرب تا گليداغ در شرق استان گسترده شده است.


خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

توانمندي‏هاي ايران در مديريت بحران، دنيا را به حيرت وا داشته است

توانمندي‏هاي ايران در مديريت بحران، دنيا را به حيرت وا داشته است

بايد تمامي تلاش خود ر ا جهت نجات انسان‏ها به کار گيريم، زيرا همان انسان نجات يافته شايد يکي از افتخارات کشور در آينده شود.
به گزارش خبرنگار موج، رئيس سازمان امداد و نجات کشور گفت: ما به خودمان افتخار مي‏کنيم که ايراني هستيم، زيرا جعيت هلال احمر ايران اولين گروهي است که در زمان وقوع حادثه وارد عمل مي‏شود.
دکتر مظفر ادامه داد: از ابتداي سال، 17 هزار حادث هدر کشور رخ داده که 150 هزار نفر در معرض آسيب قرار داشتند و 130 نفر آنها دچار مشکل شدند که تمامي آنها با کمک‏هاي مردمي و مداخلات هلال احمر نجات بافتند.
وي تاکيد کرد: ما بايد تمامي تلاش خود ر ا جهت نجات انسان‏ها به کار گيريم، زيرا همان انسان نجات يافته شايد يکي از افتخارات کشور در آينده شود.
مظفر در ادامه تصريح کرد: بايد دست به دست هم دهيم تا از امکانات موجود به بهترين شکل استفاده کنيم تا کشوري بدون حادثه داشته باشيم.
در ادامه، دکتر لشکري فرمانده بهداشت و درمان ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: در کشوري که حادثه در آن بسيار رخ مي‏دهد، مديريت بحران، امداد و نجات مقوله اي کليدي است.
وي تاکيد کرد: ما بايد وسايل امدادي را ارزان در اختيار مردم قرار دهيم تا در زمان وقوع حادثه خود را نجات دهند تا شاهد کاهش معلوليت‏ها باشيم.
رئيس کميته امداد امام خميني (ره) نيز در ادامه عنوان کرد:در مديريت بحران، اصل بحران انساني است. يعني اين که همه ابزار وامکانات بايد تجهيز شود تا فرد آسيب ديده در آرامش باشد تا بتواند به موقيت قبلي خود برسد.
انواري تصريح کرد: مادر مديريت بحران ابزار جهاني را نيازمند هستيم و اين نمايشگاه راه را براي ابزار جديد باز کرده تا از امکانات جهاني در مديريت بحران استفاده کنيم.
.خبرگزاري موج
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

زلزله تهران را با بيل و کلنگ نمي‌شود اداره کرد

زلزله تهران را با بيل و کلنگ نمي‌شود اداره کرد

رييس جمعيت هلال احمر از وقوع 127 زمين‌لرزه در 6 ماهه نخست سالجاري خبر داد، گفت: نمي‌توانيم در زلزله تهران با بيل و کلنگ امدادرساني کنيم.
به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ابوالحسن فقيه درمراسم افتتاح نخستين نمايشگاه مديريت بحران و امداد و نجات با بيان اين مطلب افزود: براي زلزله تهران بايد آماده شويم چرا که وقوع اين زلزله حتمي است و اين درحالي است كه هيچ يک از دستگاه‌ها براي زلزله‌هاي بزرگ و احتمالي آمادگي ندارند.

وي خواستار تعامل بيشتر سازمان‌هاي امدادي شد و افزود: در6 ماهه نخست امسال 127 زلزله در کشور رخ داد که با تخليه و اسکان موقت تعداد تلفات آن بسيار کاهش يافت. همچنين در اين مدت 500 سيل و 300 آتش‌سوزي خارج از شهر به وقوع پيوست که اين امر نشان از لزوم آمادگي و تعامل دستگاه‌هاي مرتبط با امر امدادرساني دارد.

فقيه ادامه داد: سازمانها بايد از توانمنديهاي يکديگر باخبر شوند و در راستاي استفاده از تکنولوژي در امدادرساني قدم برداريم.

رييس جمعيت هلال احمر اين نمايشگاه را فرصتي براي رفع نياز سازمانهاي دولتي دانست و تصريح کرد: اگر همکاري ميان سازمانهاي دولتي و شرکتهاي توليد افزايش يابد مي‌توانيم از نيازها و توانمنديهاي خود با خبر شويم.

وي انتظار مردم در امر امدادرساني را بالا توصيف کرد و گفت: دستگاه‌ها بايد از آمادگي خوبي برخوردار باشند چرا که مردم انتظار دارند امدادرساني به درستي صورت گيرد. اگر تبادل و همکاري ميان شرکتها و سازمانها خوب صورت گيرد مي‌توانيم به آمادگي که امري ضروري است، دست پيدا کنيم.

فقيه با اشاره به بهره‌گيري از اصول علمي و امکانات پيشرفته براي مقابله با بحران خاطر نشان کرد: تعامل مشکل در بحران است. اگر دستگاه‌ها با يکديگر تعامل داشته باشند مي‌توان بحران را پشت سر گذاشت.

به گزارش ايسنا، در ادامه محمود مظفر، رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر نيز با بيان اينكه براي نجات جان يك انسان بايد تمام توان خود را بكار بگيريم، گفت: اين نمايشگاه فرصتي است كه در آن با ديگر سازمان‌هاي مسئول در مواقع بحران به همفكري درباره امداد و نجات رسيد.

وي افزود: هلال احمر به عنوان اولين نهاد امدادرسان در مواقع بحران تمام تلاش خود را بكار مي‌گيرد تا با همفكري ساير دستگاه‌ها در كوتاه‌ترين زمان بهترين خدمات را ارائه دهد.

به گفته رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر از آغاز سال جاري 17هزار حادثه در كشور رخ داده است كه 150 هزار تن در معرض آسيب قرار گرفته و امدادگران به 130 هزار تن آنان امدادرساني كردند.

وي با اشاره به دوره‌هاي برگزاري مدرسه ميداني گفت: تمامي مربيان صليب سرخ جهاني كه در مدارس ميداني مشغول به آموزش امدادگران بودند، امكانات و نيروهاي ايراني را جزو بهترين امدادرسانان دنيا معرفي كردند، اما با اين حال بايد امكانات و تجهيزات را به روز و جديد كرد.

به گزارش ايسنا، در مراسم افتتاح اوليه نمايشگاه تخصصي مديريت بحران، امداد و نجات رييس جمعيت هلال احمر، رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، سرپرست كميته امداد، فرمانده تيپ 65 نوحه حضور داشتند.

همچنين در اين نمايشگاه كه در فضاي شش‌هزار و 300 متر مربع نمايشگاهي و پنج هزار متر مربع فضاي مانوري در سالن‌هاي 27، 7،6 و 25 A برگزار مي‌شود، وزارت دفاع، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت، كميته امداد و سازمان دهياري‌ها و شهرداري‌ها مشاركت داشتند.

خبرگزاري دانشجويان ايران
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

سالانه350میلیون هکتار جنگل در آتش می سوزد

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی:'

سالانه350میلیون هکتار جنگل در آتش می سوزد

 

اکونیوز: سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی اعلام کرد: هر سال 350 میلیون هکتار از اراضی جنگلی جهان در آتش می سوزد.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی در گزارش منتشره خود در روز دوشنبه افزایش خطر آتش سوزی در برخی کشورهای اروپائی و استرالیایی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: راه حل اصلی برای کنترل آتش سوزی‌ها بها دادن به جوامع محلی است.

 


بر اساس این گزارش به طور متوسط، هر ساله آتش سوزی‌ها در جهان ،350 میلیون هکتار از زمین‌ها را از بین می‌برد و به دارایی‌ها و معیشت مردم خسارت وارد می‌کند.


آتش سوزی‌های غیر قابل کنترل همچنین به نابودی پوشش گیاهی، به گرم شدن کره زمین،آلودگی هوا، نابودی تنوع زیست محیطی و تشدید پدیده کویرزایی کمک می‌کند؛ پیشگیری از آتش سوزی نیز یکی از مهم‌ترین و موثرترین اقدامات در این زمینه است.


طبق این گزارش کشورهای در حال توسعه بیشترین کشورهای در معرض اثرات این آتش‌سوزی‌ها و خسارت‌ها هستند.


در اتیوپی و جنوب سودان، آتش سوزی هر ساله میلیون‌ها هکتار از اراضی را نابود می‌کند و بین سال‌های 2000 و 2008 ، بیش از دویست هزار آتش سوزی در سودان گزارش شده است و در اتیوپی نیز، تعداد آتش سوزی‌های به ثبت رسیده در این مدت، بیش از چهارصد هزار مورد بوده است.در اوایل سال جاری میلادی آتش سوزی جنگل‌ها باعث متحمل شدن میلیونها دلار خسارت در کالیفرنیا و در جنوب استرالیا شد؛ آتش سوزی در منطقه ویکتوریا در استرالیا در فوریه 2009 منجر به مرگ 173 نفر و بی خانمانی 500 نفر از مردم این منطقه شد، در این اتفاق همچنین در حدود 2 هزار خانه نابود شد،450 هزار هکتار از مزارع سیاه شد و در مجموع بیمه، هزینه های این آتش سوزی‌ها را در حدود 1.5 میلیارد دلار برآورد کرد.


همچنین به تازگی، در حدود 10 هزار نفر از مردم غرب کانادا در پی آتش سوزی غیر قابل کنترل از خانه‌های خود تخلیه شدند.


طبق این گزارش آتش سوزی ها در یونان، اسپانیا ، جنوب فرانسه و جزیره ساردنیا در ایتالیا در حال افزایش است و این آتش‌سوزی‌ها تاکنون موجب آسیب رسیدن به تاسیسات ساختاری این کشورها و کشته شدن افراد زیادی شده است.


تراکم جمعیت در حال رشد و افزایش تقاضای زمین و دیگر منابع طبیعی خطر آتش سوزی را افزایش داده است و غفلت مسئولین ، منافع اقتصادی، پاکسازی زمین‌های غیر قانونی و یا ایجاد حریق عمدی را نیز می‌توان از جمله علل دیگر نام برد که مدیریت و کنترل این حریق‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.


فائو همچنین اقدامات پیشگیرانه‌ای از جمله برش بوته زارها ، کاهش و تمیز کاری آنها در مجاورت خانه‌ها بر طبق مقررات ایمنی را نام برده است؛ همچنین معین کردن ساختارهای کنترلی دیگر در این زمینه می تواند به کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی کمک کند.


این گزارش حاکی است، مدیریت و کنترل آتش سوزی به طور فزاینده درحال تبدیل شدن به یک معضل پیچیده است که نیاز به توزیع مدیریت در بخش های مختلف و تفویض اختیار به گروه های موثر و کارآمد است.


این گزارش می‌افزاید، شاخ و برگ و آتش سوزی در جنگل ها برای سلامتی بشر ،حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع طبیعی بسیار حیاتی است.


براساس این گزارش، ماهواره ها به طور فزاینده در حال فراهم آوردن تصویرهایی برای نظارت بر آتش سوزی‌ها هستند، همکاری فائو با آژانس فضایی اروپا وآژانس ملی هوا و فضانوردی ، استفاده از ماهواره ها برای نظارت بر آتش سوزی توسط ایجاد یک سیستم هشدار اولیه، ارائه اطلاعات از محل آتش و میزان از دست رفته زیست توده و تنوع زیستی از جمله برنامه های مشارکتی این سازمان‌ها است.


فائو در گزارش خود تاکید کرده، همکاری جوامع محلی برای کاهش آتش سوزی در سرزمین‌ها بسیار حیاتی است به همین دلیل، اکثر پروژه‌های فائو در زمینه مدیریت شامل فعالیت‌های جوامع محلی برای کمک در پیشگیری از آتش سوزی ، نظارت و کنترل است.


این خدمات شامل بالا بردن سطح آگاهی، ظرفیت سازی و تجهیز این جوامع برای مقابله با آتش سوزی هستند.


در پایان این گزارش به مدیریت یکپارچه، با توجه به پیچیدگی های مدیریت و کنترل آتش سوزی تاکید شده است، همچنین طبق این گزارش سیاست‌ها باید با رویکردی یکسره و به استفاده از تمامی منابع توجه شود.


این خدمات شامل پیشگیری از حریق، اعلام خطر، نظارت و ارزیابی، آمادگی و سرکوب آتش، و ترمیم آتش است.


فائو همچنین طرح همکاری با کشورهای در حال توسعه را برای تقویت توانایی برخورد با آتش‌سوزی تاکید کرده است.


طبق این گزارش مدیریت آتش سوزی، شامل مدیریت سرزمین‌ها، جنگل‌ها، بیشه زارها، تاسیسات ساحلى و سرزمین‌های دامپرور مجاور است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ارومیه قرائت شد؛ چه کسی مقصر است؟

اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ارومیه قرائت شد؛ چه کسی مقصر است؟
1389/11/03
 
اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ارومیه قرائت شد؛ چه کسی مقصر است؟
رئیس کمیسیون عمران مجلس از قرائت جعبه سیاه اول یا همان CVR هواپیمای بوئینگ 727 ساقط شده در مسیر ارومیه خبر داد و گفت:...


 
رئیس کمیسیون عمران مجلس از قرائت جعبه سیاه اول یا همان CVR هواپیمای بوئینگ 727 ساقط شده در مسیر ارومیه خبر داد و گفت: مندرجات این جعبه مکالمات برج مراقبت را تایید کرده است.
 
علی اکبر آقایی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره حضور وزیر راه و ترابری در کمیسیون عمران مجلس برای بررسی سانحه هوایی ارومیه اظهار داشت: آقای بهبهانی اعلام کرده است به دلیل سفر استانی دولت، نمی تواند در جلسه یکشنبه کمیسیون شرکت کند.

وی با بیان اینکه با این حال جلسه کمیسیون برای بررسی موضوع سقوط هواپیمای بوئینگ 727 در ارومیه برگزار می شود از تشکیل دو کمیته مرتبط با هواپیمایی در این کمیسیون خبر داد.

آقایی گفت: کمیته ای هشت نفره با حضور مسئولان وزارت راه و ترابری، سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و برخی اعضای کمیسیون عمران مجلس به منظور بررسی کامل ناوگان هوایی کشور تشکیل شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: کمیته دو نفره ای نیز در این کمیسیون برای بررسی سانحه هوایی ارومیه تشکیل شده است.

آقایی در ادامه درباره بررسی سانحه هوایی ارومیه گفت: بر اساس اطلاعات جعبه سیاه اول هواپیما، بوئینگ سانحه دیده به جای ارتفاع گرفتن(میس اپروچ) یا آمدن به اول باند برای قدرت گرفتن یا نشستن روی باند، ارتفاع کم کرده است.

وی با بیان اینکه احتمالا موتورهای هواپیما عمل نکرده است گفت: بر این اساس خلبان هواپیما نمی تواند مقصر باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: احتمالات جزئی نیز مبنی بر اینکه خلبان یا کمک خلبان یا خدمه پرواز به هنگام تنظیم سیستم های پرواز، کلید مربوط به میس اپروچ را نزده باشند، وجود دارد.

آقایی گفت: احتمال غالب درباره این سانحه این است که موتورها توانایی صعود و قدرت را نداشته اند و هواپیما ارتفاع کم کرده است.

وی درباره خواندن جعبه سیاه دوم هواپیما (FDR) افزود: مسئولان وزارت راه و ترابری اعلام کرده اند به دنبال کسب روادید و سفر به دو کشور اروپایی مورد نظر هستند.

آقایی کشور مقصد برای خواندن FDR را فرانسه بیان کرد و گفت: یکی از اعضای کمیسیون عمران نیز به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی با این گروه اعزام خواهد شد.

وی درباره اعلام نتیجه بررسی سانحه هوایی ارومیه افزود: در تماسی که با وزیر راه و ترابری داشتم به وی گفتم انتظارمان قرائت جعبه سیاه دوم هواپیما و اعلام نظر در اسرع وقت به مردم است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره استیضاح وزیر راه و ترابری که چند نفر از نمایندگان خواستار آن هستند گفت: قضاوت کمیسیون عمران بر اساس حق، عدالت و مستندات خواهد بود.

آقایی افزود: عمل کردن، پیش از خواندن جعبه سیاه دوم در اصل نقض اطلاعات است. 
 
 
منبع:iribnews.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

مجازات محاربه براي آتش سوزي در جنگلها

مجازات محاربه براي آتش سوزي در جنگلها
1389/10/19
 
مجازات محاربه براي آتش سوزي در جنگلها
جنگلهای شمال كشور طی ماههای اخير شاهد وقوع آتش سوزيهای گسترده ای بوده است كه در سالهای اخير بی سابقه به شمار مي رود...
 
 
 
به گزارش ایرنا، بسیاری از كارشناسان و مسئولان امور جنگلها و مراتع در كشور، وقوع این آتش سازیها را با توجه به تغییر شرایط اقلیمی، كاهش شدید بارندگی ها، كمبود رطوبت در جنگلها و وزش بادهای گرم امری طبیعی دانسته و احتمال عمدی بودن آنها را بعید می دانند.

در همین راستا، فرمانده یگان حفاظت از جنگلها، مراتع و آبخیزداری كشور در میزگردی كه هفته گذشته در ایرنا برگزار شد، تصریح كرد: «تاكنون هیچكس به اتهام دست داشتن در آتش سوزیهای اخیر جنگلهای شمال ایران بازداشت نشده است.»

سرهنگ تقی ایروانی با اشاره به اینكه معمولا در حوادث آتش سوزی، عامل انسانی نیز به عنوان یكی از احتمالات مطرح می شود و شایعاتی نیز در این زمینه رواج می یابد، به یك نمونه در این زمینه اشاره كرد و اظهارداشت: «در پی دریافت گزارشهای مردمی مبنی بر ورود دو فرد حاوی گالن بنزین با یك موتورسیكلت به جنگلی در شمال، یگان حفاظت از جنگلها، موضوع را پیگیری و مظنونان را دستگیر كرد اما معلوم شد كه آنها فقط یك بطری آب به همراه دارند.»

با این حال، كارشناسان شركت كننده در این میزگرد و سرهنگ ایروانی نیز تایید كردند كه عامل انسانی را به ویژه در مورد آغاز حریقهای جنگلی اخیر در شمال كشور نباید از نظر دور داشت.

آنان می گویند عامل انسانی در آغاز بیشتر آتش سوزیهای جنگلی نقش دارد اما به نظر می رسد در رخدادهای شمال، نقش آن به صورت غیرعمدی همچون سهل انگاری برخی كشاورزان یا گردشگران در خاموش كردن آتش یا انداختن وسایلی در جنگل كه در اثر تمركز نور خورشید موجب حریق می شوند، بوده و تاكنون این موضوع كه كسی به صورت 'عمدی' جنگل را آتش زده باشد، روشن نشده است.

با این حال، آتش سوزی های مكرر جنگل های شمال و غرب كشور طی ماه های اخیر موجب شده است تا فرضیه عمدی بودن برخی از این آتش سوزی ها نیز قوت بگیرد. 

در همین زمینه، 'عبدالرضا گروسی' رییس اداره منابع طبیعی آمل از دستگیری فردی به اتهام آتش زدن جنگل منطقه لهاش آمل در دوازدهم دی ماه خبر داده اگرچه هنوز معلوم نیست آیا این اتهام ثابت شده است یا خیر؟

به این ترتیب، علاوه بر عوامل طبیعی نظیر خشكسالی،صاعقه، بادهای گرم و نبود فرهنگ گردشگری كه نقش مهمی در آتش سوزی در جنگل های كشور ایفا می كنند، موضوع ایجاد عمدی حریق در جنگلها با هدف تصرف زمین نیز اخیرا از سوی برخی افراد و رسانه ها مطرح شده است. 

این امر، نه تنها در مورد مناطق ساحلی دریای خزر بلكه در باره جنگلهای زاگرس در غرب كشور نیز شنیده می شود.

به اعتقاد كارشناسان، آتش زدن عمدی جنگل‌ها برای تصرف زمین از سوی برخی افراد سودجو و در مناطق چسبیده به جنگل برای تبدیل آن به مزرعه یا ایجاد ساخت و ساز صورت می گیرد.

'اكرم توفیقی'مدیركل منابع طبیعی كردستان ماه گذشته در این باره گفت: متاسفانه عده ای سودجو در تابستان و پائیز سال جاری اقدام به آتش زدن جنگل ها و مراتع كردستان كردند تا به این صورت نسبت به تصرف اراضی ملی و تبدیل آنها به زمین های كشاورزی اقدام كنند كه تا كنون بیش از 70 پرونده قضایی در سطح استان برای این افراد تشكیل شده است.

'ذبیح الله كاظمی'، فرماندار سردشت نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آتش سوزی نیمه آذرماه در جنگل‌های این شهرستان را به احتمال قوی عمدی خوانده و در توضیح آن گفته بود: «در این موقع از سال با توجه به سردی هوا و حضور بسیار كم گردشگران درمنطقه، به این یقین رسیده ایم كه آتش سوزی ها كاملا عمدی بوده است.»

از آنجا كه وجود جنگل ارزش حیاتی برای هر كشور بویژه ایران دارد و از سوی دیگر، كارشناسان می گویند برای احیای هر هكتار جنگل به 200 تا 300 سال زمان نیاز داریم، لزوم توجه جدی به مجازات كسانی كه به صورت عامدانه اقدام به حریق در جنگلهای كشور می كنند، بیش از پیش اهمیت می یابد.

به گفته 'فرود شریفی' رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری كشور، ظرف 40 سال گذشته حدود 5/11 درصد سطح جنگل‌های كشور تخریب و نابود شده و در این زمینه، عامل انسانی نقش موثری داشته است.

بنابراین، برخورد با عاملان آتش سوزی های عمدی موضوع مهمی است كه نمی توان به راحتی از آن گذشت و در این مورد باید تمامی ظرفیت های قانونی و همكاری گسترده سازمان ها و ادرات ذیربط را بكار گرفت.

حفاظت از جنگل ها، جلوگیری از تخریب جنگل و افزایش مساحت آن در بسیاری از كشورها جزء وظایف دولت ها به شمار می آید. در جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصل 45 قانون اساسی جنگل‌ها در اختیار دولت قرار دارد و حفاظت از آن به موجب قانون به عهده سازمان های ذیربط است.

مجازاتهای قانونی
تخریب و آتش زدن جنگل ها به موجب قانون ممنوع است و برای مرتكبین آن مجازات هایی در نظر گرفته شده است. مهمترین ماده ای كه در ارتباط با آتش زدن عمدی جنگل ها می توان به آن استناد كرد ماده 47 ‌' قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع ' است كه مجازات سنگینی را برای مرتكبین این جرم تعیین كرده است.

به موجب این ماده قانونی، هركس در جنگل عمداً آتش‌سوزی ایجاد كند به حبس مجرد از سه تا ده سال محكوم خواهد شد و در صورتی كه مرتكب، مأمور ‌جنگلبانی باشد به حداكثر مجازات مذكور محكوم می‌شود.

‌ماده 45 قانون مذكور نیز می گوید: «‌آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است. در صورتی كه در نتیجه‌ بی‌مبالاتی، حریق در جنگل ایجاد شود مرتكب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یك سال محكوم خواهد شد.»

‌بر اساس ماده 46، هر كس مبادرت به كت زدن یا روشن كردن آتش در تنه درخت جنگلی نماید به حبس تأدیبی از سه ماه تا یك سال و برای هر درخت كه‌كت یا پی‌زده و یا در آن آتش روشن كرده باشد به پرداخت جریمه نقدی از یكصد ریال تا یك هزار ریال محكوم خواهد شد.

اما، علاوه بر مجازات های قانونی یادشده، آتش زدن عمدی جنگل ها اگر برای مقابله با حكومت اسلامی باشد، 'مجازات محارب' برای آن تعیین شده است.

در این باره ماده 675 قانون مجازات اسلامی می گوید:«هركس عمدا عمارت یا بنا یا كشتی یا هواپیما یا كارخانه یا انبار و بطور كلی هر محل مسكونی یا مستعد برای سكنی یا جنگل یا خرمن یا هر نوع محصول زراعی یا اشجار یا مزارع یا باغهای متعلق به دیگری را آتش بزند به حبس از دو تا پنج سال محكوم می شود اما اعمال فوق در صورتی كه به قصد مقابله با حكومت اسلامی باشد مجازات محارب را خواهد داشت.»

محارب از نظر حقوقی،كسی است كه به محاربه و مبارزه مسلحانه با نظام اسلامی بپردازد و از نظر شرعی، چنین فردی به اشد مجازات نظیر مرگ، قطع دست و پا و یا نفی بلد محكوم می شود.

مروری بر قوانین نشان می دهد در برخورد با عاملان آتش سوزی در جنگلها خلاء قانونی چندانی وجود ندارد. از این رو، مسئولان حفاظت از جنگلها و مراتع كشور باید با قدرت و جدیت به وظیفه خویش عمل كرده و در صورتی كه افرادی را مشاهده كردند كه به صورت عمدی جنگلها را آتش می زنند، آنان را برای تنبیه و مجازات به مراجع قضایی معرفی كنند.

خوشبختانه، گزارشهایی كه تاكنون از وضعیت آتش سوزیها مخابره شده است، نشان می دهد همه مردم كشور نه تنها قدر جنگل به عنوان سرمایه ملی را به خوبی می دانند بلكه با همه وجود به كمك ماموران حفاظت از جنگلها برای مهار و كنترل آتش سوزیها برخاسته اند.
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
منبع:irna.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

تمهیدات کاهش خطر آتش سوزی جنگل در مناطق شهری


 
 
 

تمهیدات کاهش خطر آتش سوزی جنگل در مناطق شهریتهیه کننده (ها):
 • راضیه محمدزاده دانشجوی رشته پژوهشی بازسازی پس از سانحه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی
 • استاد راهنما:دکتر علیرضا فلاحی مدیر گروه پژوهشی بازسازی پس از سانحه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی
چکیده مقاله:
با توجه به جایگاه والای جنگل و اهمیت آن در زندگی بشری (و دیگر موجودات) کوشش در حفظ و بقای آن یک وظیفه همگانی می باشد. استاندارد جهانی سهم هر فرد از جنگل 8/0 هکتار است و ایران در زمره 56 کشور کم جنگل جهان به شمار می رود. متأسفانه هر ساله در مناطق مختلف، هزاران هکتار از این گوهر سبز باارزش طعمه حریق می گردد.
آتش سوزی جنگل با منشأ طبیعی یا انسانی اثرات زیانبار و ویرانگری به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر زندگی بشر به جای می گذارد. علاوه بر تخریب محیط زیست و آلودگی آن (در تبعات مختلف) موجب نابودی ذخایر چوب،‌احشام، زمین های کشاورزی و چرایی، ساختمان ها، مال و جان انسان ها می گردد و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، روانی،... دارد. بنابراین اقدامات پیشگیرانه از بروز آتش سوزی جنگل در سکونتگاه های انسانی امری اجتناب ناپذیر است. برای تحقق این مهم باید مدیران، برنامه ریزان، طراحان شهری و منطقه ای، معماران و سازندگان و در نهایت عامه مردم به مسئولیت و وظایف خود آگاه باشند. اقدامات پیشگیرانه و لازم قبل و بعد از سانحه به عهده مدیران ریسک و بحران است و باید سعی گردد با حفظ منظر شهری و کاربری های آن، تمهیدات حفاظتی قبل از بحران در نظر گرفته شود تا خطرات، اثرات و خسارات ناشی از آتش سوزی جنگل به حداقل برسد.
در مقاله مورد نظر، موازین کاهش خطر و حفاظت زیستگاه های انسانی در مقابل آتش سوزی جنگل از دیدگاه طراحی شهری بررسی خواهد شد. با مکان یابی صحیح مجتمع های زیستی و افزایش ایمنی آن ها با رویکرد مدیریت بحران می توان از گستردگی خسارات کاست. برای دستیابی به چنین هدفی از روش تحقیق توصیفی-کاربردی، مطالعات کتابخانه ای، جستجو در اینترنت، تحقیقات میدانی و اشاره و بازبینی اقدامات انجام شده، نحوه مقابله و پیشگیری در کشورهایی که آتش سوزی جنگل به دفعات اتفاق می افتد همچون استرالیا، آمریکا، اسپانیا، یونان و ترکیه که در سال 2007 بیشترین آمار آتش سوزی جنگل و خسارات ناشی از آن را به خود اختصاص داده اند، به تدوین ضوابط ساختمان سازی و دستورالعمل های متداول شهری در مناطق حاشیه جنگل های ایران به منظور حفاظت آنها از خطر آتش سوزی پرداخته خواهد شد.

واژه های کلیدی:
آتش سوزی جنگل,برنامه ریزی,طراحی شهری,کاهش خطر,زیستگاه های انسانی,مدیریت ریسک,مدیریت بحران

مقدمه
حریق جنگل، این اکوسیستم باارزش، سبب از بین رفتن چرخه طبیعت، تخریب محیط زیست و اثرات مضر بر روی آن می گردد، به علاوه پیشروی و گسترش خیلی سریع آن زندگی انسان ها و حیوانات، خانه ها و دارایی افراد را هدف قرار می دهد. بدترین حالت نزدیکی شهر به جنگل است که احتمال از بین رفتن خانه ها، اموال و جان مردم فزونی می یابد.

آتش سوزی جنگل جزء بلایای طبیعی است و احتمال وقوع آن همیشگی می باشد، ولی با در نظر گرفتن تمهیدات خاص و کم کردن میزان آسیب پذیری می توان از تبدیل شدن آنها به فاجعه های وحشتناک جلوگیری کرد. بایستی توانایی مقابله بشر با این حادثه طبیعی را بالا برد و جامعه را از هر نظر آماده کرد تا در هیچ کدام از لایه های آن آسیب پذیری وجود نداشته باشد.

کشور ایران از جمله کشورهای سانحه خیز در دنیا محسوب می شود، در این میان پدیده آتش سوزی جنگل، از جمله سوانح طبیعی محسوب می شود که در صورت وقوع، شهرها و ساکنان آن در نتیجه تمرکز جمعیت و فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی،... در گستره ای وسیع با خسارات و تلفات زیادی مواجه می شوند.
با توجه به فشردگی جنگل ها در شمال ایران، تمرکز و تداخل آنها در زندگی روزمره ساکنین و دقت در آمار آتش سوزی های گذشته، میزان و درصد خسارات به بار آمده نشان از اهمیت اندیشه و تفکر در این مسأله مهم و ارائه راهکارهای لازم است.


مشخصات آتش سوزی های اتفاق افتاده جنگل های گیلان در دوره آماری 1385-1381

این تصویر کوچک شده است، جهت مشاهده تصویر در اندازه واقعی که 751x682 و حجم آن 37 کیلوبایت می باشد، اینجا کلیک کنید.

با شناخت دلایل آتش سوزی در جنگل که یا طبیعی است و یا توسط انسان ها به طور عمدی یا سهوی (در اثر بی احتیاطی) صورت می گیرد، بایستی سعی در جلوگیری از ایجاد آنها شود. با این که پیشروی و کنترل عوامل طبیعی تقریباً غیر ممکن است ولی با بالا بردن سطح فرهنگ و آگاهی مردم می توان احتمال وقوع آنها را به حداقل رساند.

طرح مسأله
ایمن سازی سکونتگاه ها در مقابل سوانح به ویژه در سال های اخیر از جمله دغدغه های اصلی مدیریت بحران شهری محسوب می شود. ایمن سازی سکونتگاه های انسانی به عنوان یک هدف در تمامی سطوح برنامه ریزی کالبدی وارد گردد. تمهیدات گوناگون شهرسازی و معماری را می توان به منظور افزایش ایمنی و پایداری شهرها و سکونتگاه های مجاور مراتع و جنگل ها در مقابل آتش سوزی به کار برد.
با مدیریت و برنامه ریزی های صحیح می توان از ایجاد آتش سوزی در جنگل جلوگیری کرد، با آگاهی دادن به مردم و مراقبت های ویژه از جنگل ها و مراتع، تحقق این امر میسر خواهد شد. با به کارگیری تمهیدات و طراحی مناسب در سطح شهرها و ساخت صحیح بناها خسارات ناشی از آتش سوزی ها، در صورت وقوع آن در جنگل، را به حداقل رساند. می توان گفت شهرسازی، معماری و سازه در کاهش خطرات و آسیب های ناشی از همه سوانح نقش مهمی را ایفا می کند. به علاوه با آمادگی جامعه قبل از وقوع سانحه می توان به راحتی به مقابله با آن پرداخت.

آتش سوزی در جنگل
آتش سوزی ها در جنگل معمولاً توسط اصابت و برخوردهای آذرخش و جرقه ها و تصادفات و اتفاق های هر روز، بی دقتی انسان ها به وجود می آیند یا ممکن است جنگل ها به عمد آتش گرفته شده باشد که اولین دلیل آن طبیعی است، اگر در اثر بی دقتی انسان ها صورت گیرد سهوی است و گاه برخی افراد برای ساخت و ساز بهتر و زیاد کردن مساحت زمین های کشاورزی شان شروع به سوزاندن جنگل ها ، این گوهرهای سبز که زمین در اختیار بشر قرار داده، می کنند.
منبع گرما یا آتش گیری می تواند از آذرخش ، آتش هایی که انسان ها برای استفاده خاصی روشن کرده باشند مثل camp fire ، جرقه هایی که ماشین آلات کشاورزی می زنند یا آتش گیری عمدی تأمین شود. درختان ، برگ ها ، آشغال ها ، علف های خشک ، سازه ها و ساختمان های ساخته شده به دست انسان همگی سوخت آتش هستند.

آتش سوزی جنگل معمولاً فصلی است، در فصل های خشک تر، خطر خیلی بالاتر است. همیشه سرعت گسترش و پیشروی آتش بستگی به زمینه و شرایط موجود دارد و هیچ دو آتشی دارای سرعت های یکسان نیستند . عوامل تأثیرگذار بر سرعت و شدت آتش سوزی عبارتند از:
جنس مواد سوختنی، رطوبت ماده سوختنی، وزش باد، موانع طبیعی محل و نوع و سن درختان، پوشش جنگل، درجه حرارت هوا و رطوبت.

حریق جنگل یکی از نیروهای خیلی مخرب طبیعت است و اثرات آن گاه بسیار مضر و ویرانگر بوده و به طور خیلی سریع می توانند گسترش یافته موجب نابودی جنگل ها، محصولات، ساختمان ها ، ذخایر چوب و الوار و دام ها شوند و در صورتی که اقدامات مقابله غیر کافی و نامناسب باشد ممکن است تلفات انسانی نیز در بر داشته باشد. هر ساله جان تعداد زیادی از آتش نشان ها چه حرفه ای ها و چه کسانی که به طور داوطلبانه اقدام به خاموش کردن آتش می نمایند را به خطر می اندازد.
بدترین حالت زمانی است که مناطق جنگلی – شهری داشته باشیم و گاه شهر چهره در خاک کشیده و با خاک یکسان می گردد. این چنین مناطقی پتانسیل برای وجود و گسترش آتشی بس بزرگ را دارند و هزاران سرمایه و دارایی را می سوزانند و انسان ها را گرفتار می کنند.
تخریب محیط زیست و آلودگی آن در همه جوانب نیز از اثرات ناشی از آتش سوزی جنگل است.

جلوگیری از آتش
با این که غیرممکن است از همه آتش سوزی های جنگل جلوگیری کنیم ولی می توان وقوع و انتشار آنها را به حداقل رساند. بدین صورت که در روزهای گرم و خشک، منع کامل آتش اعلام گردد.ایجاد جرقه ها که در اثر برخورد و مالش برگ ها به وجود می آید و دلیل طبیعی ایجاد آتش سوزی است نسبت به بقیه دلایل، کمتر قابل کنترل است ولی این امر توسط مسئولان و جنگل بانان عملی است، می توان در ورودی پارک ها، جنگل ها و پارک های جنگلی تابلوهایی قرار داد و با توجه به درجه دما و درصد رطوبت نسبی ، میزان خطر به وجود آمدن جرقه ها توسط مسئولین مشخص گردد و مردم با مشاهده این تابلوی مهم اگر میزان خطر پایین باشد با آسودگی خاطر داخل می شوند، اگر متوسط باشد با رعایت اصول ایمنی وارد می شوند و اگر میزان خطر بالا باشد مردم متوجه می شوند که نباید وارد شوند چون هر قدمی که آن ها بر می دارند مساوی است با احتمال ایجاد صدها جرقه. به علاوه خانواده ها باید:

از بازی کردن بچه ها با کبریت جلوگیری نمایند. ته سیگار روشن را روی زمین پرتاب نکنند، در کمپ ها آتش روشن نکنند و در صورت نیاز فقط در مکان هایی (اجاق) که بدین منظور به طور مناسب آماده شده است (به طور مناسب حداقل 5/4 متر فاصله ازهر درخت یا کنده) روشن کنند. در یک محوطه باز و جاهایی که منع آتش است از روشن کردن آتش جداً خودداری کنند زیرا این مکان ها شامل بریان های سوخت جامد است. از وسایل نقلیه موتوری نیز به طور صحیح نگهداری نمایند(برای جلوگیری از جرقه زدن) و همه آتش سوزی ها را هر چند کوچک به محض مشاهده گزارش دهند.

اقدامات لازم برای کاهش خطر آتش سوزی
خطر اتفاق افتادن یک آتش سوزی می تواند کاهش داده شود اگر همه مردم توجه و دقت بیشتری به خرج دهند و این مسئولیت به عهده مدیران، برنامه ریزان، طراحان شهری و منطقه ای، معماران و سازندگان و در نهایت عامه مردم است.

مدیران در تمام مراحل تصمیم گیری، اجرا و نظارت دارای مسئولیت هستند و باید به وظایف خود آشنا باشند. برنامه ریزان و طراحان شهری که انتخاب محل سایت، انتخاب دقیق محل سکونتگاه ها و برنامه ریزی صحیح برای کاربری ها، طراخی دسترسی ها و فضاهای خاص شهری به عهده آنهاست، می توان گفت پررنگ ترین نقش را در کاهش خطرات به عهده دارند.
در رابطه با برنامه ریزی شهری و آتش سوزی مراتع و جنگل ها قبل از هر کاری مطالعات زیست محیطی لازم است. با توجه به مطالعات انجام شده، باید برنامه های زیست محیطی محلی و برنامه های کنترل توسعه تدوین گردد. نواحی مستعد خطر شناسایی گشته و به مناطق با خطر آتش سوزی بالا توجه شود، در این صورت استفاده از لیست کاربری زمین برای جلوگیری از توسعه نامناسب در مناطق پر خطر الزامی می گردد. با ملاحظه شرایط و نیازهای قانونی، برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان یا ممنوعیت های توسعه را اعلام می کنند یا کنترل های برنامه ریزی را.

برای هر منطقه تحقیق کمیته مدیریت آتش سوزی جنگل لازم است تا برنامه مدیریت ریسک آتش سوزی را تهیه نماید. بدین منظور نقشه پهنه بندی خطر لازم می باشد تا برای تعیین مناطق بالقوه آتش سوزی در برنامه محیط زیستی محلی مورد استفاده قرار گیرد. این نقشه ها پیشنهاد می کنند که مناطق مستعد آتش سوزی اینگونه تعریف شوند:
 • در محدوده 100 متری مناطق با ریسک پذیری بالا و متوسط
 • در محدوده 30 متری مناطق با ریسک پذیری پایین
تعریف مناطق مستعد آتش سوزی به عوامل زیر بستگی دارد:
 1. تعیین آن زمین ها با این عنوان که چه میزان محافظتی ( از قبیل موانع، دسترسی ها) ممکن است برای آنها لازم باشد.
 2. تعیین استانداردهای ساخت برای ساختمان های واقع در مناطق مستعد خطر آتش سوزی.
اگر مناطق مستعد و بالقوه آتش سوزی گرفتار شده باشند، آنگاه کاربری های زمین پیشنهاد شده بایستی با ملاحظاتی برای ایمنی در برابر آتش سوزی (مانند قرار دادن موانع) مورد توجه قرار گیرند. اگر یک محدوده پیشنهادی یا تغییر کاربری یک منطقه مستعد آتش سوزی طراحی شده را تحت تأثیر قرار دهد، آنگاه بایستی اهداف برنامه ریزی آتش سوزی عملی گردند. برنامه های مرتبط با آتش سوزی و برنامه ریزی ها باید مرتباً توسط مقامات(فرماندار) منتشر شوند. کمیته ها بایستی در جریان آخرین برنامه های مربوط به آتش سوزی قرار گیرند. این برنامه ها با اهداف برنامه ریزی برای آتش سوزی همسو خواهند بود.

اگر یک طرح منطقه مستعد آتش سوزی را تحت تأثیر قرار دهد، آنگاه دو گزینه اصلی وجود دارد:
 1. ممنوعیت های توسعه: این گزینه عملی است اگر:
  • طرح توسعه نتواند از عهده موانع مناسب و اختصاص یافته برآید
  • طرح توسعه به گونه ای باشد که گسترش آتش سوزی به سکونتگاه های مجاور را تسهیل کرده باشد
  • طرح توسعه احتمالاً برای تخلیه مشکل ساز خواهد بود
  • طرح توسعه احتمالاً در طول آتش سوزی مشکلاتی را برای کنترل به وجود می آورد
  • زمین های قابل تأیید دیگری برای همان توسعه وجود دارد
 2. کنترل های برنامه ریزی: اقدام به ساخت و ساز در یک منطقه مستعد آتش سوزی ممکن است صورت گیرد در حالی که کنترل های برنامه ریزی بتواند امنیت رضایت بخش اموال، ساکنان و پرسنل آتش نشانی در زمان های اضطراری را فراهم آورد.
اجرای هر برنامه ای نیاز به پشتیبانی قانونی دارد و بدون رعایت موارد قانونی هیچ ارزشی ندارد. پشتیبانی مالی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. البته طرح های پیشنهادی و اجرای آنها به این منظور است که از سرمایه ها محافظت شود. برای تضمین آن بخش های محافظت سرمایه می تواند با قطعه زمین ها یا مراحل توسعه ترکیب شود. تخصیصات مربوط به ساختمان، محیط پیرامون و راه های دسترسی نیز جزء برنامه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرند. دسترسی ها باید به حداکثر برسند، پارکینگ اتومبیل به نحو کافی مهیا باشدو پارک آنها در خیابان ها به حداقل رسانده شود. تدارک آب کافی نیز در محیط مهیا باشد و به طور کلی در زمان تصمیم گیری توجه به الگوهای منطقه بندی لازم است.

استفاده از فهرست کاربری زمین برای اجتناب از توسعه نامناسب در مناطق با خطر آتش سوزی بالا
اگر زمین هایی بین منطقه پر خطر و مجاور زیستگاه ها قرار گرفته باشند متضمن این است که این زمین ها می توانند برای کاهش شعله ور شدن آتش، محلی امن برای مردم تخلیه شده و مکان های تدارک آب استفاده شوند. زمین هایی مثل: محوطه تنیس، مسیر مسابقه گلف، استخرهای شنا، گورستان ها، باند هواپیما، فضاهای باز ناحیه ای و محلی پاکسازی شده،...

در برنامه ریزی بایستی به کاربری های ویژه، ساختمان هایی که باعث به وجود آمدن مشکلات کنترل در محدوده های خود می شوند، توجه گردد. از قبیل: انبارهای بزرگ قابل اشتعال، محل نگهداری احشام، انبار الوارها، کارخانجات، انبارها، مزارع بزرگ، محلی که مواد مصرفی زائد و زباله ها را می ریزند،..

در مناطقی که خطر آتش سوزی وجود داشته باشد، به برخی فعالیت ها اجازه کسب و ساخت و ساز نباید داده شود: کارهای تولید نیرو، کارخانه چوب بری، دپوی آشغال های ریز، مخازن سوخت مایع، صنایع خطرناک، صنایع شیمیایی، تعمیرگاه ها، انبار مهمات، فرآورده های آتش بازی،..
البته می توان تمهیدات و استانداردهایی را برای ساخت وساز در نظر گرفت که توسعه های غیر مجاز را در مناطق مستعد آتش سوزی تحت کنترل آورد:

رعایت فاصله بین ساختمان ها و خطوط محوطه خطر، ممانعت از مجاورت ساختمان های ساخته شده در نزدیک یکدیگر، بنابراین تضمین دسترسی در طول مسیر ممکن است. فاصله از خط محدوده نیز باید حفظ شده باشد.
تراکم سکونت نیز ممکن است به عنوان یک استاندارد توسعه به کار رود؛ توسعه با تراکم بالا به کاهش سوخت رسانی منتج می شود و افزایش جمعیت در یک منطقه را به دنبال دارد. به کاهش دسترسی هم می توان اشاره کرد. تراکم از دو دید مختلف می تواند مثبت باشد یا منفی، در صورت تراکم بالا، ساختمان ها جای فضاهای سبز و سوخت های آتش را می گیرند و احتمال آتش سوزی در مجاورت بناها پایین می آید. از طرفی هم تعداد افرادی که در آن زیستگاه هستند بیشتر شده و در بروز خطر میزان تلفات جانی بالا می رود، دسترسی با مشکل روبرو می شود و نزدیکی بناها به هم سبب می گردد اگر آتش به یکی از آنها برسد به ساختمان های مجاور هم آسیب برساند.
تأمین آب در مجور هر نوع کاربری، تهیه آب برای اهداف آتش نشان ها یک امر ضروری است. آب در دسترس ماشین های آتش نشانی در صورتی که به موقع برسند مقدار محدودی است. آب ممکن است توسط منابع اصلی آب تهیه شده باشند یا به واسطه یک منبع ثابت موجود در پای کار. جایی که منبع اصلی آب در دسترس باشد، نیازی به تهیه آب های به صورت منبع نمی باشد. زمانی که آب اصلی در دسترس نباشد، میزان آب که به صورت منبع تهیه می شود به نوع مصالح مورد استفاده در ساختمان، سطح زمین و طبیعت پوشش گیاهی نزدیک ساختمان دارد.
نظارت همیشه باید بر توسعه نظارت باشد، برنامه های نظارت بر توسعه برای پشتیبانی اهداف ضروری است و عبارتند از:
آرایش و طرح بندی قطعات تفکیک شده اصلی، موقعیت راه های اصلی، ضوابط دسترسی، پوشش ساختمان ها، طرح بندی های اصلی برای کاهش محدوده توسعه، اولویت بندی های اصلی توسعه، احتیاجات استقرار و خیابان کشی ها، استانداردهای ساخت، الزامات سودمند، الزامات تهیه آب، اقدامات ایمنی آتش سوزی (مانند موانع)،..
زیستگاه های انسانی پتانسیل زیادی برای رشد و تبدیل شدن به یک آتش با اندازه بزرگ دارند و هزاران انسان ، دارایی و سرمایه را گرفتار می کنند.
یکی از مسائل بسیار مهم در کاهش خسارات جانی و مالی انتخاب محل خانه است چون اگر نزدیک جنگل ها ساختمانی وجود نداشته باشد،اگر حفظ حریم ، موانع و فاصله بین جنگل و زیستگاه های انسانی صورت گیرد، آتش سوزی در حد همان جنگل باقی می ماند و به ساختمان ها اصابت نمی کند که خسارات مالی و صدمات جانی به بار آورد بنابراین با انتخاب دقیق و صحیح محل خانه می توان از خطر جلوگیری کرد.
مسئولین باید بر انتخاب محل خانه افراد و چگونگی ساخت و ساز آن ها نظارت داشته باشند تا مسائل و مشکلات ناشی از نحوه ساختمان سازی به حداقل برسد . برای نیل به این هدف هم باید به مردم آموزش و آگاهی داد تا به عنوان کارفرما برای حفظ جان خودشان خانه های ساده طلب کنند ، هم سطح آگاهی طراحان را بالا ببرند تا بدانند کار آن ها و طرح هایشان چقدر بر زندگی مردم و حفظ جان آن ها تأثیر می گذارد و هر طرح بی حساب آنان می تواند چه راحت زندگی مردم را به آتش بکشاند بنابراین توسعه های خانه سازی باید در اختیار مردم قرار گیرد.

چه موقع برنامه ریزی منطقه ای و چه موقع تعیین کاربری ها، هیچ فکر و استدلالی به خرج داده نمی شود و به اثرات سوانح طبیعی از قبیل آتش سوزی جنگل توجه نمی شود.( به طور مکرر زمانی که مردم یک محل و مکانی را برای خانه انتخاب می کنند.)

محیط زمین های بوته ای فایده و مزیت هایی دارد به طور مثال پس از طراحی و ساخت ، خانه هایی بسیار زیبا با دیدهای مختلف در اختیار مردم قرار می دهد و در عین حال دلباز و دلگشا هستند، بنابراین منصفانه نیست که این مزایا از مردم گرفته شود ولی با رعایت یک سری نکات می توان به طور همزمان این مزایا و درجه بالایی از اطمینان و امنیت در برابر آتش سوزی را در نظر گرفت. رهنمودهایی وجود دارد که اگر با ساخت و ساز و شهرسازی تطبیق داده شده و رعایت گردد ایمنی در مقابل آتش سوزی بهبود خواهد یافت و همه شهر بدون ناسازگاری بین اثر این رهنمودها و توسعه و مزیت های محیط به بهترین ، زیباترین و امن ترین حالت ممکن درمی آید . پس مقر خانه ای در منطقه مستعد آتش سوزی جنگل می تواند در نهایت ایمنی ملاحظه گردد . بعضی مناطق زمین بوته ای شهری نسبت به بقیه خطر کمتری دارند.
در اکثر کشورها مجلس و شورا ملزم به ارزیابی خطر آتش سوزی جنگل در هر منطقه ای که در طرح توسعه جدید است شده اند و جایی که خطر آتش سوزی جنگل در حد بالا ملاحظه شده باشد باید به مسئولان توسعه و توسعه دهندگان، مسایل و میزان ایمنی در خانه سازی تعلیم داده شود و سپس برای اطمینان از رعایت نکات و میزان ایمنی نظارت شود. باید اطلاعات ایمنی آتش سوزی جنگل برای خانه سازی و توسعه های جدید توسط شورا و توسعه دهندگان در اختیار همه قرار گیرد.
در رابطه با انتخاب سایت و محل خانه توجه به شیب زمین دارای اهمیت است زیرا همانگونه که اشاره شد سرعت پیش روی آتش در زمین های شیبدار بیشتر است پس در زمان انتخاب سایت و محل خانه باید در نظر داشت که زمین مسطح امن تر از زمین شیبدار و شیب های ملایم امن تر از شیب های تند هستند، پایین شیب امن تر از بالا و رأس آن عموماً امن تر هستند. در بسیاری مناطق توسعه ها در محیط زمین بوته ای است و مکان هایی را در رأس شیب های تند پیشنهاد می کند، آن ها ممکن است بهترین دیدها را فراهم کنند ولی در مورد آتش سوزی جنگل خیلی خطرناک هستند و در اینگونه مکان ها حفاظت مناسب و میزان امنیت شخصی اهمیت زیادی پیدا می کند و خطر به وسیله افزودن میزان امنیت و میزان مدیریت دوره کوتاهتر تقلیل می یابد.
علاوه بر این موارد توجه به جهت وزش باد نیز مهم است، باد می تواند گسترش آتش را بیشتر و سریعتر کند، همچنین باد می تواند شراره هایی از آتش را پرتاب کرده و آتش سوزی های جدید ایجاد نماید. بنابراین محل خانه ها در جهت باد نباشند.

به علاوه همه مردم باید آگاه باشند که قبل و حین آتش سوزی چه اقداماتی بایستی انجام دهند و چه کار باید بکنند که خواه در خانه باشند، در اتومبیل یا پیاده برای حفظ و نجات جان خودشان چگونه رفتار کنند بنابراین اطلاعات ایمنی آتش سوزی باید در اختیار همه مردم قرار داده شود.

طراحی و ساخت خانه
در آتش سوزی بوته ای و جنگل ، بیشترین علل معمول مشتعل شدن خانه ها که سبب خرابی آن ها می گردد پرتاب شدن خاکسترهای گرم ، خاکه زغال های نیمسوز و مواد در حال سوختن جبهه جلویی یک آتش بوته ای است . مواد در حال سوختن در شکاف ها یا ترک ها بیتوته می کنند، ممکن است در میان فضاهای باز بام، گشایش ها و جاهای خالی دمیده شود. در زیر برخی خانه یک فضای باز بین کف و زمین وجود دارد که خاکسترها و مواد در حال سوختن به آنجا رفته، منزل می کنند و می توانند یک آتش سوزی سازه ای به وجود آورند.
مواد در حال سوختن حتی ممکن است از میان فضای باز یا درها و پنجره هایی که به خوبی درزبندی نشده اند به داخل خانه رسیده و سبب آتش سوزی از داخل بنا گردد. بادهای قوی وضع را بدتر می کنند بدین گونه که بادها آتش را همراهی می کنند و سبب هدایت و گسترش آن شده و تکه هایی از مواد در حال اشتعال و خاکسترها را به اطراف و شکاف ها و گشایش ها می راند که باعث آتش گرفتن خانه ها می گردد. بنابراین باید سعی شود ببه منظور جلوگیری از ایجاد مکان هایی که می توانند باعث بیتوته مواد قابل اشتعال و خاکسترها گردند (فضاهای باز، شکاف ها،..) از پلان و نمای ساده برای خانه استفاده گردد. در واقع برای اجتناب از خلق مکان های موضعی و نقطه ای که آشغال ها و شاخه ها و برگ ها روی هم جمع می شوند و محل به دام انداختن آتش می گردند . این محل ها در دیوارها، زیر کف یا روی بام هستند و در طول یک آتش سوزی خاکسترهای گرم و مواد در حال سوختن را به دام انداخته و آشغال های روی هم انباشته شده مشتعل می شوند و اغلب سبب آتش سوزی خانه ها می گردند.

امن ترین حالت این است که خانه روی یک قطعه بتن مسلح شده بنا شود. اگر سایت روی شیب باشد بهتر است خانه در میان شیب قرار گیرد که آن را حمایت کند. اگر در زمین شیبدار قطعه ساخته شده بالای سطح زمین باشد، باید روی یک تکیه گاه غیرقابل اشتعال باشد و فضای بین کف و زمین با آجر پر شود.
در موقع طراحی و ساخت باید از طرح هایی که فضاهای باز و گشایش دارند بپرهیزیم و در مورد خانه هایی که قبلاً ساخته شده و فضاهای باز و گشایش و منافذ دارند باید آن محل ها را کاملاً تمیز کرده و پرده و تور های غیرقابل اشتعال و ضد جرقه که زنگ زده و پوسیده نباشند ، به طور محکم کار گذاشته شوند .
منافذ زیر کف و در دیوارها، پیش آمدگی لبه بام و سقف ها را باید با پوشش فلزی یا ماده ضد جرقه و غیرقابل اشتعال پوشاند.

به خاطر این که هدف اصلی ، مقاوم کردن بنا در برابر آتش است بایستی قسمت های چوبی در ساختمان و به خصوص در نماهای خارجی وجود نداشته باشد که اگر هم آتش به بنا برسد بدون آسیب رساندن به آن بگذرد . همچنین بالکن ها به خاطر فرم و حالت گشایشی که دارند می توانند جرقه های آتش و شعله های آن و گاه خاکسترهای گرم را به دام بیاندازند ، حال اگر این بالکن ها چوبی هم باشند وضع خیلی بدتر می شود و از همانجا آتش سوزی بنا آغاز گشته و خسارات زیادی به بار می آورد، بنابراین باید ایوان ها و بالکن های چوبی را به حداقل رساند. به علاوه باید از به کار بردن الوارهای چوبی تزیینی و مشبک کاری و داربست ها اجتناب کرد.
در ساختمان ها سعی گردد الوار چوبی در کف برافراشته شده استفاده نشود و اگر هم بنا به دلایلی مثل در اختیار نبودن مصالح دیگر مجبور به استفاده کردن شدیم باید با لایه های ضداشتعال پوشانده شوند . به طور کلی تکیه گاه های کف سازی باید طبق استانداردهای مقاوم در برابر آتش رفتار کنند.
جداره های خارجی ساختمان، سقف و دیوارها با عایق های مقاوم در برابر آتش و حرارت پوشانده شود، بنا باید با عایق حرارتی ایزوله شود تا تبادل حرارتی به حداقل برسد که هم اجازه ندهد شعله های آتش وارد گردد و هم حرارت ناشی از آن ساکنان داخل خانه را اذیت نکند.

آگاهی دادن به مردم
در هر جامعه ای با بالا بردن سطح آگاهی مردم می توان اطمینان حاصل کرد که خطرات کاهش می یابد. به عنوان مثال در مورد آتش سوزی بوته ای و جنگل زمانی که مردم آگاهی داشته باشند، هم احتمال اتفاق افتادن آن کمتر است و هم بعد از آتش سوزی مردم مطلع هستند که باید چه بکنند و بنابراین خسارات ناشی از آن نیز کاهش می یابد. مسئولین موظف هستند در زمینه های مختلف سطح دانش و آگاهی های مردم را ارتقا دهند و آن ها را از نتایج انجام دادن یا ندادن هر کاری مطلع سازند که در نتیجه آن، تعداد آتش سوزی ها به حداقل می رسد.
در زمینه چگونگی ساخت خانه ها (انتخاب محل خانه ، نوع طراحی ، جنس مصالح ، دقت در ساخت)به مردم آموزش داده شود و اطلاعات لازم در اختیارشان قرار گیرد. به علاوه به مردم آموزش داده شود که قبل از فصل آتش سوزی جنگل چگونه آمادگی لازم را به دست آورند، در زمان رسیدن آتش چه باید بکنند تا هم از جان خود مراقبت و حفاظت کنند هم از دارایی هایشان. چگونگی مشارکت کردن در دوره بازتوانی به آنها تعلیم داده شود. برای آموزش دادن بچه ها، کتاب ها و سی دی های جالب و جذاب آموزشی آماده گردد.

آمادگی قبل از آتش سوزی
برای کمتر شدن آسیب ها و صدمات جانی و مالی بهترین اقدام این است در فصولی که احتمال آتش سوزی وجود دارد افراد تمهیدات و تدارکاتی در نظر بگیرند تا آمادگی لازم برای مقابله با آتش را داشته باشند. به منظور آمایش و تدارکات قبل از فصل آتش سوزی باید خانه و محیط را از هر نظر برای پذیرش آتش و مقابله با آن آماده کرد، بدین منظور باید شاخه های خشک و زاید بریده شوند و به طور مرتب برگ های خشک شده را از روی زمین جمع کنند بوته های محلی نزدیک خانه زدوده گردند.
یکی از بهترین راه هایی که از رسیدن آتش جنگل به نزدیکی خانه ها و محیط آن جلوگیری می کند این است که در راه بین جنگل و محدوده خانه ها و مسیری که در موقع آتش سوزی، آتش از آن جا می آید، وسایل و لوازم غیرقابل اشتعال مثلاً از جنس فلز قرار دهیم تا یک انفصال سوختی و شکاف در سر راه آتش ایجاد شود تا متوقف گشته و نتواند پیش آید. (ماشین چمن زنی، چنگک،..)

بایستی به تمام درها و پنجره ها و دریچه های خانه تور سیمی مناسب نصب کرد. اگر در زیر خانه بین کف آن و زمین فاصله ای وجود داشته باشد - به خاطر این که ممکن است زباله های خشک ، شاخ و برگ ها و آشغال ها در آن جا جمع شده و باعث به دام انداختن شعله های آتش و ایجاد آتش سوزی جدید که باعث سوزاندن و به آتش کشیدن خانه می شود – باید از هر گونه آشغالی زدوده شده و دور ناحیه زیر خانه حصار کشیده شود . به علاوه بایستی برگ ها ، ترکه ها و شاخه های خشک را از آبروها و ناودان ها برداشت و آن ها را تمییز کرد و به دور پیش آمدگی لبه بام حصار کشید.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

تدوين طرح جامع ناوگان پيشگيري و اطفاي حريق جنگل ها و مراتع

 تدوين طرح جامع ناوگان پيشگيري و اطفاي حريق جنگل ها و مراتع

 طرح جامع ناوگان پيشگيري و اطفاي حريق جنگل ها و مراتع تدوين شد .به گزارش واحد مركزي خبر،رئيس سازمان جنگل ها مراتع و آبخيزداري كشور با اعلام اين خبر گفت : در اين طرح در خصوص تامين و تجهيز يگان حفاظت منابع طبيعي و ناوگان اطفاي حريق برنامه هاي خوبي پيش بيني شده و در صورت تصويب در كميسيون ماده 32 دولت ، اجرا مي شود . علي سلاجقه در حاشيه ديدار با مراجع تقليد در خصوص آتش سوزي هاي اخير در جنگل گلستان هم گفت : از سه هزار هكتار وسعت آتش سوزي در اين جنگل ، 300 هكتار درخت سوزي و بقيه برگ سوزي بود . وي افزود : اين آتش سوزي ها با كمك نيروهاي مردمي و نظامي آتش مهار شد . سلاجقه گفت : اين آتش سوزي در كف جنگل رخ داد و از نظر علمي سوخته شدن برگ هاي درختان براي سلامت و بهداشت جنگل مفيد است . وي افزود : هم اكنون در كشور 14 ميليون هكتار جنگل 54 ميليون هكتار مرتع و 32 ميليون هكتار بيابان وجود دارد

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

طرح جامع اطفاي حريق تدوين شد

يك مسئول حفاظت محيط زيست در ميزگرد ايرنا:
طرح جامع اطفاي حريق تدوين شد
تهران، گروه گزارش - يك كارشناس مسئول در سازمان حفاظت محيط زيست از تهيه طرح جامع اطفاي حريق از سوي اين سازمان با هدف جلوگيري از بروز آتش سوزي در جنگلها و مراتع كشور خبر داد.
'علي نخشب' در ميزگرد '‌بررسي وضعيت آتش سوزي هاي اخير در جنگل هاي ايران ' كه با حضور مسئولان و كارشناسان امور جنگلها در خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) برگزار شد، گفت: اين طرح پاييز امسال از سوي سازمان حفاظت محيط زيست تدوين و براي تصويب نهايي به ستاد بحران كشور و دولت تقديم شده است.
اين كارشناس مسئول بخش پارك داري دفتر زيستگاهي و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: از آنجا كه پايش و پيشگيري از اطفاي حريق بسيار مهمتري از مهار و كنترل آن است، مفاد اين طرح نيز بر اساس پيشگيري و كنترل آتش آماده شده است.
وي گفت: در اين طرح، نقش همه نهادها و سازمانهاي مرتبط با امور مراتع و جنگلها اعم از نهادهاي اقتصادي و فرهنگي و نيز، كاري كه بايد مردم در اين زمينه ايفا كنند، به تفكيك روشن شده است.
نخشب با بيان اينكه مهار آتش سوزي داراي دو بخش كوتاه مدت و بلند مدت است، گفت: استفاده از نيروي انساني و تجهيزات براي مهار و كنترل آتش فقط بخش كوتاه مدت آن را در برمي گيرد و در بلندمدت بايد تمهيدات لازم براي جلوگيري از حريق در جنگلها، مناطق حفاظت شده و پارك هاي ملي اتخاذ شود.
وي خاطرنشان كرد كه اينگونه تمهيدات از جمله اطفاي حريق و پايش سيار در مناطق حفاظت شده جنگلي، در طرح ملي اطفاي حريق ديده شده است.
نخشب با اشاره به وضعيت جنگل هاي كشور در سالجاري اظهارداشت: امسال به دليل خشكسالي و تغييرات اقليم، جنگل ها از رطوبت بسيار پايين برخوردار هستند و از اين نظر، حالت صحرايي و بياباني به خود گرفته اند.
وي افزود: كمبود بارش به گونه اي است كه تمام جنگل هاي شمال كشور اكنون به دليل كاهش رطوبت حالت كبريت به خود گرفته است و كوچكترين سهل انگاري موجب بروز آتش در هزاران هكتار جنگل مي شود.
نخشب با اين حال گفت كه اگر پايش و نظارت جدي بر وضعيت جنگلها صورت مي گرفت، وسعت آتش سوزيها تا اين اندازه گسترش نمي يافت.
بنا به گزارشهاي منتشره از سوي مسئولان استان گلستان، بالغ بر دو هزار و 700 هكتار از جنگل هاي اين استان در ماههاي اخير دچار آتش سوزي شد كه 99 درصد آنها در عرصه هاي جنگل هاي طبيعي و پهن برگ رخ داده است.
اين كارشناس مسئول سازمان حفاظت محيط زيست در اين زمينه به تشريح وضعيت آتش سوزي اخير در جنگل هاي گلستان پرداخت و گفت: آتش سوزي پارك ملي گلستان 26 روز طول كشيد و در اين مدت 400 نفر روز در حال اطفا و مهار‌ آن بودند.
اين كارشناس بخش پارك داري ابراز عقيده كرد: در صورتي كه شبيه ساز آتش سوزي در جنگل ها را داشته باشيم، مي توانيم از بروز آتش سوزي هاي گسترده در جنگل ها جلوگيري كنيم.
وي در باره پارك ملي گلستان و جنگل هاي‌ آن گفت: از آنجا كه جنگل هاي گلستان در قسمت شرق جنگل هاي هيركاني قرار دارد و از بارش كمتري برخوردار است، نسبت به جنگل هاي استان گيلان خشك تر است .
نخشب افزود: به همين دليل، بايد پايگاه هاي اطفاي حريق، جايگاه بالگرد و امكانات و تجهيرات لازم را در همه جنگلها بويژه پارك ملي گلستان براي مقابله با مواقع بحراني ايجاد كنيم.
وي با بيان اينكه رساندن نيروي انساني به مناطق آتش گرفته بسيار مهم است، خاطرنشان كرد: به دليل اينكه جنگل هاي گلستان جزو مناطق حفاظت شده هستند كشيدن جاده در آنها با محدوديت هاي شديدي مواجه است. بنابراين بايد براي رساندن نيرو در زمان هاي بحراني تمهيدات لازم انديشيده شود.
اين كارشناس سازمان حفاظت محيط زيست افزود: جاده سازي در جنگلها، گونه هاي ارزشمند گياهي و جانوري آن را از بين مي برد و باعث نابودي حيات وحش مي شود.
نخشب يادآور شد: پارك جنگلي گلستان از نظر تنوع زيستي بسيار غني است، به گونه اي كه يك پنجم گونه هاي مختلف گياهي كشور دراين پارك موجود است و جانوران زيادي از جمله گوزن و آهو در كنار هم ديده مي شوند در حالي كه اين حالت در ديگر مناطق جنگلي بسيار نادر است.
وي گفت: خوشبختانه، در آتش سوزي اخير گزارشي از خسارت جاني جانوران بزرگ مشاهده نشده است اما در اينگونه رخدادها معمولا گونه هاي ارزشمند گياهي، سطحي زي ها ، حشرات و نرم تنان درگير مي شوند.
كارشناس بخش پارك داري سازمان حفاظت محيط زيست افزود: به همين دليل، بايد تجهيزات و امكاناتي كه براي اطفاي حريق در نظر گرفته مي شود متناسب با شرايط منطقه باشد و بر اساس نياز هر منطقه، اين تجهيزات تامين شود.
نخشب يادآور شد: نحوه مشاركت مردم منطقه در كنترل آتش سوزيهاي جنگلي نيز بايد بدرستي فرهنگ سازي شود تا آنان بتوانند با همكاري ماموران امدادي و محيط زيست نقش موثري در حفاظت از جنگلها ايفا كنند.
وي تاكيد كرد: جنگل ها سرمايه ملي كشور هستند و وظيفه همه ما حفظ و حراست از آنها براي آيندگان است.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

اما و اگرهای بررسی طرح مقابله با آتش سوزی جنگلها در مجلس


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

دو طرح برای مقابله با آتش سوزی جنگلهای کشور تدوین شده و اکنون در ماده 32 برنامه پنجم توسعه در حال بررسی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه نمایشگاه جلوه های خدمت که به مناسبت تجلیل از خانواده پرسنل سازمان که در زمان خدمت و اجرای قانون، توسط متجاوزان به عرصه های طبیعی جان خود را از دست داده اند به خبرنگار ایانا گفت: خانواده منابع طبیعی در راستای حفاظت از جنگلها و عرصه های طبیعی حدود 11 شهید و 461 نفر جانباز دارد که در مراسمی از آنها تقدیر می شود.

دکتر علی سلاجقه افزود: امروز به رسم یادبود از خانواده شهدا و سه تن از جانبازان این مجموعه تقدیر می شود.

وی خاطرنشان کرد: عرصه منابع طبیعی کشور همیشه با متجاوزان خطرناکی دست و پنجه نرم می کند. اما متاسفانه حضور نیروهای موجود در صحنه کم رنگ دیده می شود که در مراسم امروز سعی شده است تا این عزیزان معرفی شوند.

سلاجقه ادامه داد: جلوه های خدمت انجام شده در 32 استان کشور به نمایش گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: در زمینه مقابله با آتش سوزی، طرحهای تامین و تجهیز یگان حفاظت کشور و طرح ناوگان اطفاء حریق منابع طبیعی کشور تدوین شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به جامع بودن دو طرح تدوین شده اشاره کرد و یادآور شد: این دو طرح در ماده 32 برنامه پنجم توسعه در حال بررسی است که پس از تصویب طی برنامه ای 10 ساله اجرایی می شود.

 

بودجه مناسبی جهت تجهیز یگان حفاظت اختصاص یافت

سلاجقه از اختصاص بودجه مناسبی در سال 90 برای مقابله با آتش سوزی جنگلها خبر داد و تاکید کرد: این بودجه در جهت تجهیز یگان حفاظت و ناوگان اطفاء حریق کشور هزینه خواهد شد.

وی اظهار داشت: امید است که با اجرای این دو طرح و زیرطرحهای موجود در آن طی سالهای آینده شاهد کاهش آتش سوزیها در کشور باشیم.

سلاجقه بارش باران را در جهت حفظ منابع طبیعی کشور موثر خواند و گفت: بر اساس پیش بینیهای سازمان هواشناسی در پاییز و زمستان امسال شاهد افزایش بارندگیها خواهیم بود و امیدواریم که منابع طبیعی کشور دیگر دچار حریق نشود.

وی در ادامه افزود: نیروهای منابع طبیعی کشور و یگان حفاظت از جنگلها غافل نخواهند بود و از این پس نیز حریق موجود در جنگلها به دقت مورد بررسی خواهد بود./

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

طرحهای و پایگاه اطفاء حریق و آتش سوزی در جنگلها - د رهمین زمینه بخوانید ...

درهمین زمینه بخوانید ...
  طرحهای اطفاء حریق 600 میلیارد تومان بودجه می‌خواهد
  جاده جنگل گلستان فرزند ناخواسته است/ ضرورت جابجایی جاده
  درختان خشک و پوسیده؛ باروت خفته در جنگلهای شمال
  پایگاه اطفاء حریق جنگل در گلستان مستقر شود
  جنگل کاری 1500 هکتار از عرصه های گلستان آغاز شد
  10 درصد حریق گلستان درختی بود / وجود یک نیرو برای 68 هزار هکتار جنگل
  آتش سوزی در جنگلهای آمل پس از سه روز خاموش شد
  نم نم باران بر تن گداخته جنگلهای گلستان
  ادامه آتش سوزی در جنگلهای آمل/ اکیپهای کمکی برای مهار اعزام شدند
  معاون منابع طبیعی آمل از مرگ حتمی نجات یافت
  سلام مجدد آتش به جنگلهای گلستان
  10 درصد درختان جنگل گلستان سوختند
  60 هکتار از جنگلهای سوزنی برگ گلستان سوخت
  آتش بار دیگر به جان جنگلهای آمل افتاد
  آتش در دو نقطه جدید از جنگلهای گلستان شعله ور شد
  حریق مینودشت اطفا شد/ آتش سوزی نقطه ای بود
  سری چهارم آتش سوزی در جنگلهای گلستان کلید خورد
  بازدید برای ارزیابی سلامت درختان جنگلی گلستان؛ نوشدارویی بعد از مرگ
  آسیب شناسی جنگلهای شمال ضروری است
  آتش سوزی اخیر جنگلهای گلستان بی سابقه بود
  اعتبار ملی برای پایگاه امداد جنگل گلستان تعیین شود
  درختان سوزنی برگ گلستان سوختند/ گلستان ماتم زده از حریق جنگل
  طرح جامع حفاظت از منابع طبیعی باید تهیه شود
  آتش سوزی جنگلهای آمل خاموش شد
  90 درصد آتش سوزی جنگلهای آمل مهار شد
  سری سوم آتش سوزی جنگلهای گلستان کلید خورد
  درختان پوسیده جنگلهای گلستان جمع آوری شود
  احتمال آتش سوزی مجدد در جنگلهای مازندران وجود دارد
  زلزله بیش از حریق مورد توجه قرار گرفته است
  باران به داد جنگلهای گلستان رسید
  آتش در جنگل های شرق مازندران مهار شد
  گلوگاه مهار نشده جنگلهای بهشهر هم آتش گرفت
  خطر وقوع سیلاب پس از مهار آتش سوزی جنگلها در شمال
  تدوین 2 طرح مقابله با آتش سوزی جنگلها/ احتمال آتش سوزی مجدد در شمال
  ساخت پرنده های بدون سرنشین اطفای حریق در کشور
  بروز 27 سال خشکسالی طی 41 سال در کشور
  آتش همچنان جنگل های گلوگاه را می سوزاند
  جنگلها باید حفاظت شوند
  گلوگاه مهار نشده جنگلهای بهشهر هم آتش گرفت
  جنگلهای هیرکانی در آتش بی کفایتی می سوزد/ مسئولان با مردم صادق باشند
  خشکی سطح زمین عامل حریق جنگلهاست
  احتمال حضور همسایگان در اطفا حریق جنگلهای ایران/فعالیت روزانه هزار نفر
  ادامه تلاش برای مهار آتش در 30 هکتار از جنگلهای گیلان
  جنگلهای گلوگاه مازندران طعمه حریق شد
  آتش سوزی یک منطقه از جنگلهای گلستان همچنان ادامه دارد
  جنگلهای گلستان تشنه باران/ خسارتها اعلام نمی شود
  گزارش تصویری / عملیات اطفاء حریق جنگل ابر شاهرود
  آتش همچنان در جنگلهای گلستان زبانه می کشد
  درختان کهنسال و بلند جنگل ابر از آتش در امان ماندند
  باد با سرعت 70 کیلومتر در ساعت جنگلهای شاهرود را درنوردید
  وسعت آتش سوزی در جنگلهای ابر بیش از 20 هکتار است
  اعزام تیم عملیاتی ویژه اطفای حریق جنگلهای گلستان
  15 هکتار از جنگلهای رودبار دچار آتش سوزی سطحی شد
  جنگل ابر شاهرود طعمه حریق شد
  آتش سوزی در جنگلهای سمنان مهار شد/ استقرار یگان حفاظت در مناطق پرخطر
  پایگاه امداد هوایی جنگل در شمال کشور احداث می شود
  حریق جنگلهای ساری مهار شد
  جنگلهای گلستان هر 7 سال دچار حریق می شوند
  گشت دیده بانی در جنگلهای گرگان گسترش می یابد
  پایان آتش در جنگلهای درفک گیلان/ میزان خسارات معلوم نیست
  درختان پیر و کهنسال سوختند!/ هرکس شک دارد از منطقه بازدید کند
  75 مورد آتش سوزی در جنگلهای گلستان ثبت شد
  65 نقطه جنگلی گلستان سوخت/ طرح باران مصنوعی رد شد
  امکانات کشور برای مهار حریق گلستان بکارگرفته شود
  آتش جنگلهای گلستان مهار شد/ عملیات اطفاء ادامه دارد
  آتش سوزی گلوگاه مهار شد
  80 درصد آتش سوزی در جنگلهای گلوگاه مهار شد
  جنگلهای بخش مرکزی نور طعمه حریق شد
  جنگل های گلوگاه همچنان می سوزند
  آتش همچنان دامنگیر جنگلهای بکر شمال/ اطفای حریق سخت تر شد
  آتش سوزی به جنگل های گلوگاه مازندران رسید
  آتش سوزی 4 هکتاری درفک رودبار به 15 هکتار رسید
  50 نقطه از جنگلهای گلستان دچار حریق شد
  تدوین طرح جدید صیانت از جنگلهای شمال / آتش سوزی جنگلهای گلستان نگران کننده است
  20 هکتار از جنگلهای "دنا" در آتش سوخت
  قدیمی ترین جنگلهای جهان همچنان خاکستر می شود
  گزارش تصویری / ادامه آتش سوزی های جنگل های گلستان
  7 فروند بالگرد حریق جنگلهای گلستان را مهار می کنند
  آتش سوزی جنگلهای گلستان تحت کنترل است/ ضرورت ایجاد پایگاه امداد منطقه ای
  علت آتش سوزی جنگلهای گرگان هنوز مشخص نیست
  8 کانون آتش سوزی در گلستان مهار شد
  آتش جنگلهای هیرکانی گلستان روبه خاموشی است
  شرایط اقلیمی گلستان مهار آتش را سخت کرده است
  آتش سوزی در جنگلهای شاهرود مهار شد
  آتش برخی مناطق جنگلی گلستان مهار شد
  آتش دامن جنگلهای شاهرود را هم گرفت
  باید منتظر آتش سوزی جدید در جنگلهای کشور باشیم
  جنگلهای شمال نیازمند سازوکارهای حفاظتی جدید است
  ایجاد کانونهای جدید آتش سوزی در جنگلهای گلستان
  روستاییان گلستان برای اطفای حریق جنگلها بسیج شدند
  آتش به جان جنگلهای رودبار افتاد/ ماموران پیاده برای مهار آتش رفتند
  مهار آتش سخت است/ شرایط اقلیمی به آتش گلستان دامن زده است
  آتش سوزی جنگل گلستان سطحی است/ ضرورت افزایش تعداد بالگردها
  منطقه جنگلی دالخانی رامسر دچار حریق شد
  گزارش تصویری/ جدال بی پایان آتش و دود در جنگلهای گلستان
  استقرار بالگردهای کمکی در جنگلهای گلستان
  جدال بی پایان آتش و دود در جنگلهای گلستان
  جنگل های عباس آباد و رامسر طعمه حریق شد
  اطفای حریق همچنان در جنگلهای گلستان ادامه دارد/ ضرورت افزایش بالگردها
  جنگلهای گلستان دوباره در محاصره آتش/ درخواست اعزام بالگرد
  آتش سوزی جنگل گلستان کامل مهار شد/ جنگلهای پهن برگ آسیب ندیدند
  عکس خبری/ مهار آتش در پارک ملی گلستان
  آتش سوزی پارک ملی گلستان مهار شد
  گزارش تصویری/ ادامه جولان آتش در پارک ملی گلستان
  آتش در پارکهای ملی؛ بلایی به دامان گونه های منحصر به فرد
  ادامه جولان آتش در پارک ملی گلستان / حریق مینودشت مهار شد
  ادامه آتش سوزی در جنگل گلستان/ جنگلهای گلستان قربانگاه وحوش شدند
  درختان بی پناه جنگلهای گلستان همچنان می سوزند
  گزارش تصویری/ آتش سوزی در جنگل های گلستان
  جنگلهای گلستان همچنان می سوزند / بالگرد برای اطفای حریق اعزام شد
  جنگل های گلستان سوختند
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

تدوین 2 طرح مقابله با آتش سوزی جنگلها

سلاجقه به مهر خبر داد:
تدوین 2 طرح مقابله با آتش سوزی جنگلها/ احتمال آتش سوزی مجدد در شمال
معاون وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از حذف ماده 135 برنامه پنجم توسعه در مجلس، این اقدامات را موجب کاهش اعتبار حفاظت از جنگل و جلوگیری از آتش سوزی عنوان کرد و از تدوین 2 طرح برای مقابله با آتش سوزی در جنگلهای کشور خبر داد.

علی سلاجقه در گفتگو با مهر از مهار آتش در جنگلهای مازندران و گیلان خبرداد و گفت: آتش در این جنگلها مهار شده است اما باد گرمی که از ارتفاعات می وزد احتمال آتش سوزی دوباره را بوجود می آورد.

وی افزود: امیدوار هستیم که با بارش باران در این روزها از خشکی جنگل و گرمی هوا کاسته شود و آتش سوزی ها هم پایان یابد.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در خصوص ادامه آتش سوزی در جنگلهای هیرکانی تصریح کرد: متاسفانه کمبود دید هلیکوپترها و منطقه صعب العبور در جنگلهای استان گلستان مبارزه با آتش سوزی را با مشکل مواجه کرده است؛ به طوریکه به دلیل ارتفاع  زیاد حداقل آب در آب پاشی با هلیکوپتر به جنگل می رسد.

سلاجقه با بیان اینکه هلیکوپترها تنها 3 تا 4 ساعت امکان فعالیت دارند، افزود: بیشتر عملیات مهار آتش سوزی توسط یگان حفاظت از جنگلها، مردم، ارتش ، سپاه و دیگر نهاد ها انجام می شود و در کل هزار نفر در جنگل گلستان مستقر هستند. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با ابراز گلایه نسبت به کمبود اعتبارات، اظهار داشت: دولت باید در اختصاص منابع اعتباری به این بخش تجدید نظر کند و منابع بیشتری را به این امر اختصاص دهد تا تجهیزات، هلیکوپتر و ماشین اطفای حریق برای مواقع اضطراری در اختیار سازمان باشد.

وی با اشاره به تشکیل سازمان آتش نشانی جنگل گفت: با توجه به وضعیت کنونی تشکیل چنین سازمانی ضروری به نظر می‌رسد که باید اعتبارات و شرایط لازم برای آن هرچه زودتر مهیا شود.

سلاجقه ضمن انتقاد از حذف ماده 135 برنامه پنجم، افزود: پیامدهای بی توجهی به جنگل و حذف این ماده از قانون برنامه پنجم از جمله موضوعاتی است که به کمبود اعتبارات و مشکلات جنگل در کشور دامن می زند.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به تدوین 2 طرح برای مقابله با آتش سوزی در جنگل تصریح کرد: این 2 طرح به دولت ارسال شد که متاسفانه برگشت خورد اما با تغییرات در برخی از مواد آن ، دوباره مطرح می شود.

وی نقاط بحرانی آتش سوزی را در محدوده مینودشت و جعفرآباد استان گلستان عنوان کرد و افزود: در این مناطق آتش هنوز مهار نشده است و نیروی یگان محافظت تا نیمه های شب در منطقه مستقر هستند.

سلاجقه با تاکید براینکه جنگل سوزی در این منطقه اتفاق نیافتاده است گفت: جنگلهای هیرکانی از جنگل سوزی در امان مانده است و فقط برگ سوزی اتفاق افتاده است و مخالفان می توانند این موضوع را از نزدیک بینند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

لزوم اجرای طرح جامع آمادگی، پیشگیری و مقابله با آتش سوزیمدیرکل مدیریت بحران استان گلستان در گفتگو با ایانا خبر داد:

لزوم اجرای طرح جامع آمادگی، پیشگیری و مقابله با آتش سوزی


گلستان  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

لزوم سازمانی ویژه برای اجرای طرح جامع آمادگی، پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در جنگلهای کشور احساس می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام مهار کامل آتش سوزی جنگلهای گلستان گفت: باران دو هفته گذشته باعث شد آتش سوزی در جنگلهای گلستان مهار شود و جای نگرانی وجود ندارد.

رسول حسام افزود: به دلیل خشکسالی که در این فصل حادث شده است، امیدواریم دوباره باران رحمت الهی جنگلهای شمالی کشور را سیراب کند تا حتی شاهد کوچکترین کانون آتش سوزی دوباره نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی دو هفته گذشته به قدری نبود که کل منطقه را در شرایط مرطوب قرار دهد. بنابراین لزوم بارندگی مجدد احساس می شود.

حسام با اعلام اینکه سه سالی است به دنبال ایجاد طرحی جامع و یا سازمانی ویژه جهت مقابله با آتش سوزی جنگلها هستیم، ادامه داد: مطلع شدیم که نمایندگان مجلس پیشنهاداتی در رابطه با تشکیل سازمانی در این مورد داده اند اما امیدواریم این پیشنهادات روزی به عمل تبدیل شود.

 

جنگلهای سوخته گلستان نیازی به واکاری ندارد

وی تصریح کرد: به گفته مسئوولان منابع طبیعی کشور، آتش سوزی در جنگلهای گلستان به گونه ای نبوده که نیاز به کاشت مجدد درختان باشد. زیرا به طور طبیعی درختان سوخته قادر هستند خود را ترمیم کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان یادآور شد: با وجود آنکه آتش سوزی در جنگلهای مناطق شمالی کشور مهار شده است، اما نیروهای یگان حفاظت و نیروهای متخصص مهار در صحنه حضور دارند تا بحران حادث شده مجددا تکرار نشود.

حسام تاکید کرد: همیشه آماده ایم تا در صورت وقوع حادثه در صحنه باشیم. بنابراین لازم است تا برای سالهای آینده با تشکیل سازمانی ویژه، امکانات و لوازم مورد نیاز و به روز در اختیار ارگانهای ذیربط قرار گیرد./

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

آیین‌نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار

از سوى رئیس جمهور ابلاغ شد؛'

آیین‌نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار

 

اکونیوز: هیئت‌وزیران بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط‌زیست و در راستای مقابله با آثار زیانبار پدیده گرد و غبار «آیین‌نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار (ریزگرد) در کشور» را تصویب کرد و این آیین نامه از سوى رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد.


به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، بر اساس این آیین نامه،‌ به منظور ایجاد آمادگی ملی، مدیریت و مقابله با آثار زیان‌بار پدیده گرد و غبار در کشور و ایجاد زمینه همکاریهای منطقه‌ای، کارگروهی با مسئولیت معاون اول رییس جمهور و عضویت رؤسای سازمانهای حفاظت محیط‌زیست، مدیریت بحران کشور، هواشناسی کشور و جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاونین وزارتخانه‌های نیرو، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاون سلامت)، کشور (معاون امور عمرانی)، امور خارجه (معاون امور بین‌الملل) و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تشکیل می‌شود و در اولین جلسه، آئین‌نامه داخلی خود را تصویب می کنند.بر این اساس ، تصمیم‌گیری درخصوص امور اجرایی موضوع‌های یادشده به کلیه اعضای کارگروه به عنوان نمایندگان ویژه رییس جمهور و اختیارات هیئت‌وزیران در قوانین و مقررات مربوط، به وزیران دستگاههای عضو کارگروه تفویض می‌شود و اختیار اصلاح این تصویب‌نامه به وزیران عضو کارگروه تفویض می‌شود و همچنین تصمیمات و مصوبات اکثریت اعضا یا وزیران عضو کارگروه (حسب مورد) در حکم تصمیمات رییس جمهور و هیئت‌وزیران می‌باشد و با رعایت ماده (19) آیین‌نامه داخلی دولت قابل ابلاغ است.


در فصل دوم این آیین نامه که به برنامه‌های کوتاه مدت اشاره دارد آمده است: در راستای تعیین کم و کیف پدیده گرد و غبار در استانهای جنوب و غرب کشور و شناسایی کانونهای شکل‌گیری اولیه آنها و به منظور پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی وقوع این پدیده، سازمانهای حفاظت محیط‌زیست و هواشناسی کشور مکلفند با همکاری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ظرف سه ماه طرح توسعه و تجهیز ایستگاههای پایش وضعیت‌جوی، سیسمتهای پیش‌ آگاهی و کنترل هوای منطقه را به صورت مشترک تهیه و برای تصویب به کارگروه ارائه کنند.


این آیین نامه وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرده است با هماهنگی سازمان هواشناسی کشور و استانداریهای مربوط مطابق زمان‌بندی‌هایی که کارگروه تعیین می کند، نسبت به‌مالچ‌پاشی و سایر اقدامات مناسب در مناطق با پتانسیل فرسایش بادی بالا براساس نتایج طرح شناسایی کانونهای بحرانی بیابانزا اقدام کند.


بر این اساس ، استانداریهای مناطق تحت تأثیر به ویژه منطقه جنوب و غرب کشور موظفند در راستای اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی برای کسب آمادگی مواجهه با پدیده گرد و غبار، برنامه‌های آموزشی لازم را با همکاری ادارات هواشناسی، آموزش و پرورش، حفاظت محیط‌زیست، سازمان آب منطقه‌ای، دانشگاههای علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهیه و با همکاری موثر صدا و سیمای استان مربوط اجرا کنند.


همچنین کارگروه ویژه مقابله با گرد و غبار با پیشنهاد وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور) اعتبار مورد نیاز برای مقابله با پدیده گرد و غبار را از محل اعتبارات ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی استانهای جنوب و غرب کشور شامل استانهای بوشهر، خوزستان، هرمزگان، ایلام و کرمانشاه) قرار خواهد داد تا مراکز درمانی مربوط حداکثر تا پایان سال 1388 در موارد زیر هزینه نموده و گزارش عملکرد خود را از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر سه ماه یکبار به کارگروه ارائه کند.


این آیین نامه وزارت نیرو را موظف کرده است حقابه تالابهای جنوب و غرب کشور که توسط کارگروه مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت یادشده تعیین شده است را حفظ و همکاری لازم جهت حفاظت و احیای تالابهای یادشده را به‌عمل آورد و نتایج آن را به‌طور منظم به کارگروه ارائه کند.


در این آیین نامه برنامه‌های میان‌مدت نیز پیش بینی شده است که بر اساس آن شهرداریهای شهرهای واقع در استانهای جنوب و غرب کشور، موظفند برای اجرای طرح کمربند فضای سبز شهرهای مربوط ضمن رعایت ضوابط طرح جامع، نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را از جهت اولویت مکانی و نوع کاشت رعایت کنند.


همچنین وزارت نیرو موظف است به منظور کاهش صدمات وارده بر تاسیسات تصفیه آب شرب شهری ناشی از پدیده گرد و غبار در منطقه، کمربند سبز با اشکوب‌بندی مناسب با اهداف بادشکن را پیرامون تاسیسات مربوط احداث کند و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز موظف است در راستای برنامه اقدام ملی مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی در کشور با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان هواشناسی کشور و سازمان بسیج سازندگی نیروی مقاومت بسیج ظرف پنج سال، سالانه نسبت به احداث حداقل (600) کیلومترمربع نهالکاری به صورت اشکوب‌بندی شده و با استفاده از گونه‌های بومی سازگار به کم آبی را با اولویت مناطق آسیب‌پذیر از نظر زیست محیطی در جنوب و غرب کشور به‌مورد اجرا بگذارد.


این آیین نامه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری را موظف کرده است یک ردیف بودجه‌ای مستقل را در لوایح بودجه کل کشور به منظور مطالعات مرتبط با گرد و غبار در کشور و منطقه توسط پژوهشکده اقلیم‌شناسی با هماهنگی سازمان حفاظت محیط‌زیست پیشنهاد کند.


این آیین نامه در راستای اجرای برنامه‌های بلندمدت، وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده است به منظور حفاظت از منابع خاک در معرض فرسایش بادی، طرح جامع مدیریت و احیاء مراتع استانهای جنوب و غرب کشور را ظرف یک سال تهیه و جهت اجرا و تامین بودجه لازم در برنامه پنجم توسعه به دولت ارائه و همچنین طرح جامع مقابله با شنهای روان و فرسایش بادی در پهنه جنوب و غرب کشور را با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و با اولویت روشهای بیولوژیکی تهیه و در طول برنامه پنجم توسعه اجرا کند.


بر این اساس ، وزارت راه و ترابری مکلف است برنامه توسعه و تجهیز فرودگاههای جنوب و جنوب‌غرب کشور به تجهیزات و تاسیسات ناوبری و هواشناسی پیشرفته را جهت هدایت هر چه بهتر پروازهای مربوط در شرایط وقوع بحران گرد و غبار تهیه و اجرا کند.


همچنین معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مکلف است براساس گزارشهای توجیه فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی دستگاههای اجرایی، اعتبارات لازم برای تحقق برنامه‌های موضوع این آیین‌نامه را در لایحه بودجه سنواتی دستگاههای ذیربط پیش‌بینی کند.


بر اساس این آیین نامه، به منظور انجام بررسیهای ابعاد برون‌مرزی این پدیده، و ایجاد زمینه همکاری منطقه‌ای تیم کارشناسی به انتخاب کارگروه موضوع ماده (1) تعیین تا با انجام اقدامات لازم توسط وزارت امور خارجه به کشورهای منطقه اعزام شوند و راهکارهای لازم را برای تصمیم‌گیری به کارگروه ارائه کند.


بر این اساس ، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی در کشور مکلف است با همکاری سازمانهای حفاظت محیط‌زیست و هواشناسی کشور و وزارتخانه‌های نیرو و امور خارجه ظرف سه ماه، پیش‌نویس طرح همکاری چند جانبه کشورهای منطقه را با هدف پیشگیری و کنترل پدیده گرد و غبار منطقه تهیه و به تأیید کارگروه موضوع ماده (1) برساند.


این مصوبه از سوى رییس‌جمهور، به دستگاههاى اجرایى ذى ربط ابلاغ شده است

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

آتش سوزي در جنگل ها بحراني نيست

رييس سازمان مديريت بحران کشور:
  آتش سوزي در جنگل ها بحراني نيست 

در حالي که چند هفته از آتش سوزي جنگل هاي گلستان مي گذرد، رييس سازمان مديريت بحران کشور با اشاره به اين که 80 نقطه از جنگل هاي گلستان دچار آتش سوزي شده است با تاکيد بر اين که نيازي به کمک روسيه براي خاموش کردن آتش سوزي در جنگل ها نداريم گفت: جنگل هاي ايران آتش نگرفته بلکه تنها کف جنگل ها دچار آتش سوزي شده است!
مهندس باقري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اين که درخواستي براي کمک کشور روسيه براي اطفاي آتش سوزي جنگل گلستان نداشته ايم البته نيازي به اين گونه اقدامات هم وجود ندارد، خاطرنشان کرد که اگر روسيه مي تواند بهتر است جنگل هاي خودش را خاموش کند.  وي افزود: درخواستي درباره اعلام آمادگي روسيه به منظور خاموش کردن آتش سوزي جنگل هاي گلستان نداشته ايم و ضرورت و نيازي هم به اين اقدام نيست.  رييس سازمان مديريت بحران کشور درباره روند مهار آتش سوزي در مناطق مختلف جنگلي کشور اظهار کرد: روز شنبه جلسه هماهنگي بين دستگاه هاي متولي به منظور تقسيم کار و تامين تجهيزات مورد نياز برگزار شد و دولت نيز يک مصوبه براي تامين اعتبارات اين تجهيزات داشته است. وي افزود: بر اساس مصوبه دولت سه ميليارد تومان اعتبار براي سبد آبپاش اطفاي حريق بالگردها در نظر گرفته شده است. رييس سازمان مديريت بحران کشور درپاسخ به اين سوال که چرا جنگل هاي گلستان تاکنون اطفا نشده است به ايسنا گفت: 80 نقطه از جنگل هاي گلستان دچار آتش سوزي شده است و اين گونه نيست که تنها در يک نقطه اين حادثه رخ داده باشد. وي تصريح کرد: آتش سوزي در جنگل ها بحراني نيست چون اگر اين آتش سوزي ها به نقطه بحران مي رسيد درختان جنگل ها آتش مي گرفت!

احتمال حضور همسايگان
در اطفاي حريق جنگل هاي ايران

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور گفت: استفاده از توانمندي و تجهيزات کشورهاي همسايه براي اطفاي حريق جنگل هاي گلستان در دست بررسي است.  به گزارش مهر، علي سلاجقه در بازديد از جنگل هاي شرق استان در مينودشت افزود: استفاده از توانمنديهاي کشورهاي همسايه براي اطفاي حريق در دستور کار است، هر چند اقدامات خوبي تاکنون براي اطفاي حريق صورت گرفته است. وي اظهار داشت: در حال حاضر تکيه بر نيروي انساني مجرب و کارآزموده است و در شبانه روز حدود هزار نيروي انساني براي اطفاي حريق در منطقه مينودشت فعاليت دارند. وي خاطرنشان کرد: اين درحاليست که در ساير مناطق جنگلي استان که آتش اطفا» و مهار شده است، نيروهاي انساني و ستادي همچنان درحالت آماده باش هستند.
به گفته سلاجقه، وزش باد و خشکي سطح زمين موجب شده به رغم تلاش فراوان نيروهاي ستادي و مديريت بحران در استان، آتش در برخي مناطقي که پيش از اين مهار و اطفا» شده است، دوباره شعله ور شود. رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور عنوان کرد: درحال حاضر از تمام پتانسيل کشوري و استاني براي اطفاي حريق جنگلهاي گلستان استفاده مي شود. وي يادآورشد: براي اطفاي حريق در جنگلهاي منطقه بالگرد، در استان مستقر است ولي شرايط جوي و گردو غبار محدوديت هايي براي فعاليت بالگردها در برخي زمانها ايجاد کرده است.  وي عنوان کرد: هر بالگرد روزانه سه تا چهار ساعت کار مفيد دارد و گرد و غبار محلي اجازه فعاليت بيشتر را نمي دهد. سلاجقه افزود: برخي آتش سوزي هاي که در طول روز اطف  مي شود متاسفانه در هنگام شب به دليل وزش باد و سطح خشک عرصه ها، هنگام شب دوباره شعله ور مي شود. آتش سوزي جنگل هاي گلستان از 26 آبان ماه سال جاري آغاز شد و همچنان بصورت نقطه اي در برخي مناطق جنگلي استان ادامه دارد و تاکنون بيش از 80 فقره آتش سوزي در اين عرصه ها رخ داده است. براثر اين آتش سوزي ها بخش هايي از جنگل هاي پارک ملي گلستان، مينودشت، راميان، علي آبادکتول و بخش کوچکي از جعفرآباد شهرستان گرگان، جنگل هاي دهنه زرين گل علي آباد و... دچار حريق شدند. مناطق جنگلي گلستان به پنج منطقه تقسيم شدند که شامل پارک ملي گلستان، جنگل هاي مينو دشت، راميان و آزادشهر، علي آباد، روستاي جعفر آباد است  و عمليات اطفاي حريق در اين عرصه ها به صورت نقطه اي درجريان است. جنگل هاي گلستان بخشي از جنگل هاي بکر و منحصر بفرد خزري است و با توجه به بروز حوادث مختلف در طول سال، لزوم راه اندازي پايگاه امدادهوايي در آن احساس مي شود. درحالي که مسوولان گلستان مدعي هستند تنها برگ سوزي داريم و درخت سوزي نداريم و دود سفيد از جنگل هاي منطقه بلند مي شود که نشانه برگ سوزي است، حاشيه نشنان و برخي اهالي منطقه نظري ديگري دارند.  به گفته اين عده، با گذشت حدود يکماه همچنان جنگل هاي استان مي  سوزند وبرخلاف ادعاي مسوولان دود سياه نيز از برخي مناطق از جنگل هاي استان به هوا برمي خيزد.  علي حسيني از مينودشت بيان داشت: جنگل هاي استان در اين شهرستان همچنان در معرض آتش سوزي است و برخلاف ادعاي مسوولان، شاهد سوختن درخت هستيم. 

گلوگاه مهار نشده
جنگل هاي بهشهر هم آتش گرفت

به دنبال شروع آتش سوزي در جنگل هاي گلستان و سرايت آن به گلوگاه جنگل هاي بهشهر نيز آتش گرفت. به گزارش مهر،  اين آتش سوزي در چندين نقطه از جنگل  هاي بهشهر از شب يکشنبه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. با توجه به  جلسه فوري و اضطراري  ستاد حوادث غيرمترقبه در فرمانداري بهشهر، از نيروهاي مردمي براي مهار آتش استمداد شد. درخواست يک فروند بالگرد و کمک رساني مردمي بومي و بسيج همگاني از جمله موارد درخواست شده در اين ستاد بوده است که در دست اقدام است. وسعت اين آتش سوزي در بهشهر تاکنون گزارش نشده ولي بر اساس اعلام مسئولين محلي، اين آتش سوزي در نقاطي از بخش يانه سر هزارجريب حد فاصل بين نکا و بهشهر صورت گرفته است. تاکنون اطلاع دقيقي از ميزان خسارت گزارش نشده  و چگونگي و ميزان خسارات وارده از اين آتش سوزي در دست بررسي است. در شرايط فعلي مهمترين کار اطفاي حريق و آتش سوزي و جلوگيري از افزايش دامنه اين آتش سوزي در جنگل هاي بهشهر است. دامنه اين آتش سوزي تا کنون در مناطقي از روستاي گرجي محله، شهيد آباد، بخشي از روستاي هزارجريب و جنگل هاي کنت بهشهر گزارش شده است. از سويي خبر مي رسد آتش سوزي در جنگل هاي گلوگاه که از روزهاي اخير مجددا در گلوگاه شعله کشيده هنوز خاموش نشده است.

جنگلهاي هيرکاني در آتش
بي کفايتي مسوولا ن مي سوزد

عضو شوراي شهر گرگان گفت: جنگلهاي تاريخي هيرکاني بيش از سه هفته است که در آتش ناسپاسي ها و بي کفايتي ها مي سوزد اما مسوولان همچنان با مردم صداقت ندارند و مي گويند حريق را اطفا کرده ايم. عبدالرضا چراغعلي در گفت وگو با مهر افزود با وجود تلاشهاي شبانه روزي صورت گرفته هنوز اين آتش  خاموش نشده و متاسفانه همچنان شعله ور است. وي از عدم اطلاع رساني شفاف مسوولان استان درباره آتش سوزي جنگل هاي گلستان انتقاد کرد و گفت: چرا مسوولان امر اطلاع رساني شفاف و دقيق از اين حادثه مهم صورت نمي دهند و چرا از مردم  و علاقمندان کمک نمي خواهند، نکند خدايي نخواسته مردم را شايسته کمک نمي دانند. وي اظهار داشت: چرا مقامات مسوول هر روز بر زخم دل مردم دلسوخته نمک مي پاشند و مي گويند آتش را مهار کرده ايم و چرا افراد مسوول اعلام عمومي نمي کنند تا علاقمندان به طبيعت در کنار ساير نيروها به داد اين طبيعت زخم خورده برسند. چراغعلي بيان داشت: چه کساني از کتمان اخبار مربوط به آتش سوزي سود مي برند و آيا اين افراد مي دانند که برخي از شبکه هاي خارجي و سلطه جو در اين ايام، پربيننده ترين روزهاي کاري خود را به خاطر انتشار مستقيم اخبار آتش سوزي هاي گلستان و مستندسازي هاي آن سپري مي کنند.  عضو شوراي شهر گرگان يادآورشد: به راستي کوچک شمردن آتش سوزي در جنگل هاي هيرکاني و کتمان اخبار آن  و نامحرم پنداشتن مردم به سود چه کسي است؟ چراغعلي افزود: در ايام سخت و جانسوز، گروه هاي زيادي از کوهنوردان و علاقه مندان به طبيعت براي حضور در کوهستان و همکاري با مديران و مسوولان اعلام آمادگي کردند، اما متاسفانه با وجود اعلام عمومي اين علاقمندان، استقبال لازم از اين  شهروندان بعمل نيامد. به گزارش مهر، جنگل هاي گلستان از 26 آبان ماه به صورت نقطه اي دچار آتش سوزي شد و عمليات اطفاي حريق همچنان دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۸ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

مديريت بحران وزارت راه و ترابري پاسخگوي سانحه هواپيمايي


وزارت راه اعلام كرد:
مديريت بحران وزارت راه و ترابري پاسخگوي سانحه هواپيمايي

روابط عمومي وزارت راه و ترابري اعلام كرد: جزئيات اطلاعات از آخرين وضعيت هواپيماي سانحه ديده در مسير تهران - اروميه بر عهده مديريت بحران وزارت راه و ترابري است.


به گزارش خبرگزاري فارس، اداره كل عمومي وزارت راه و ترابري اعلام كرد: با توجه به اهميت اطلاع‌رساني در خصوص جزئيات سانحه و جلوگيري از ارائه اخبار از منابع مختلف و يا احيانا غير مرتبط، در اين زمينه مهندس احمد مجيدي رئيس ستاد مديريت بحران وزارت راه و ترابري پاسخگوي اصحاب رسانه و خبرنگاران خواهد بود. 
احمد مجيدي معاون مديريت بحران و امور ويژه دولت وزارت راه و ترابري است.

ارسال شده توسط admin

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

ناگفته‌های سقوط از زبان بازماندگان
چهار روز از سانحه هوایی بویینگ 727 تهران - ارومیه گذشته اما با وجود انتشار اخبار و اظهار نظر های فراوان از سوی مسئولان هنوز ناگفته های زیادی باقی است که بازماندگان این سانحه آن لحظات را بهتر روایت می کنند.
كدخبر: ۳۵۶۴۳
تاريخ: ۲۲ دي ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۶

مهر: چهار روز از سانحه هوایی بویینگ 727 تهران - ارومیه گذشته اما با وجود انتشار اخبار و اظهار نظر های فراوان از سوی مسئولان هنوز ناگفته های زیادی باقی است که بازماندگان این سانحه آن لحظات را بهتر روایت می کنند.

حوالی ساعت 17 عصر روز 21 دی ماه سالجاری با اطلاع روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان برای عیادت از حال مجروحان بازمانده از سانحه هوایی ارومیه راهی بیمارستانهای عارفیان، امام رضا(ع)، آذربایجان، ارتش و امام خمینی (ره) ارومیه همراه با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان شدم.

در طول سه روز این حادثه هر چند بارها برای مصاحبه با مجروحان راهی بیمارستانهای مذکور شده بودم اما هر بار به بهانه و دلیلی موفق به صحبت با مجروحان نشدم ولی این بار فرصت مناسبی بود تا ضمن آشنایی از وضعیت خدمات رسانی به حادثه دیدگان ناگفته هایی از این سانحه هوایی را از زبان بازماندگان بشنوم.

آنچه در ذیل می خوانید خلاصه ای از صحبت های تنی چند از مجروحان سانحه هوایی بویینگ 727 تهران- ارومیه است:

تخلیه بنزین هواپیما توسط خلبان ما را نجات داد

بهنام اسماعیلی از مصدومانی که در این سانحه جان سالم به در برده است در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جزئیات این سانحه می گوید: من در ریدف 19 بغل پنجره نشسته بودم، قرار بود ساعت چهار عصر پرواز صورت بگیرد ولی با وجود اینکه دو بار مسافران به دلیل بدی وضعیت آب وهوای ارومیه پای هواپیما رفتند و برگشتند پس از دو ساعت تاخیر سوار شدیم.

وی که در بیمارستان ارتش ارومیه بستری است ادامه می دهد: با وجود تاخیر دو ساعته پرواز اولیه از فرودگاه تهران به خوبی انجام شد، پنج تا شش دقیقه مانده به فرودگاه ارومیه مهماندار اعلام کرد، کمربندها را ببندید تا دقایقی دیگر در فرودگاه ارومیه به زمین خواهیم نشست.

اسماعیلی می افزاید: ولی چند لحظه بعد از صحبت های مهماندار هواپیما لرزش شدیدی کرد، احساس کردم هواپیما بر زمین نشست و خاموش شد، اما دوباره چند ثانیه بعد هواپیما با سرعت هرچه تمام اوج گرفت به گونه ای که تقریبا همه مضطرب و دچار حالت تهوع شدیم.

وی با تقدیر از تلاشهای نهایی خلبان هواپیما می گوید: خدا رحمت کند خلبان شجاع و کار کشته ای بود چون در لحظه اوج هواپیما تمام بنزین هواپیما را در هوا تخلیه کرد، شاید چون می دانست سقوط خواهیم کرد با این اقدام می خواست بعد از سقوط دچار آتش سوزی نشویم.

اسماعیلی می افزاید: چند ثانیه بعد از اوج گیری هواپیما دچار سقوط شدیم و حس کردم شیئی با سرم برخورد کرد و دیگر چیزی نفهمیدم .

این بازمانده سانحه هوایی ارومیه ادامه می دهد: چند دقیقه بعد از سانحه دچار خون ریزی شدید شدم کمی به خودم که آمدم دیدم روی برف ها افتاده ام، متوجه امداد رسانی اولیه اهالی ساکن منطقه شدم، با چراغ موبایلم محل حضورم را به نیروهای امدادی نشان دادم و با آمبولانس ارتش راهی بیمارستان شدم.

تلاش روستاییان برای امدادرسانی اولیه قابل قدردانی است

مجروح سانحه هواپیمای بویینگ 727 مسیر تهران - ارومیه از تلاش روستاییان که به موقع برای نجات مصدومان این حادثه شتافتند، قدردانی کرد.

مجید باقری فرد نجات یافته سانحه هوایی ارومیه که در بیمارستان عارفیان بستری است در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: روستاییانی که در آن شرایط بد جوی و هوای برفی و کولاک برای نجات مسافران سانحه دیده آمده بودند در امدادرسانی اولیه سنگ تمام گذشتند.

وی یادآور شد: روستاییان در دقایق اولیه وقوع سانحه با تمام سختی هایش و تلاش مضاعف، مجروحان حادثه دیده را از داخل هواپیما خارج کرده و آنها را در یک مسافت طولانی بر دوش خود گرفته و زمینه انتقالشان را به بیمارستان هافراهم کردند.

این مسافر جان به در برده از سانحه هواپیمای بویینگ 727 می افزاید: اگر تلاش روستاییان همجوار حادثه در اولین دقایق سقوط نبود شاید بسیاری از مجروحان نیز به جان باختگان این حادثه افزوده می شدند.

باقری فرد در ادامه همچنین از تلاش های تیم های پزشکی بیمارستان های ارومیه نیز قدردانی کرده و ادامه می دهد: پزشکان و کادر پرستاری در این چند روز، شبانه روز برای نجات مجروحان حادثه دیده تلاش کرده و می کنند.

وی در خصوص جزئیات حوادث قبل از سانحه هوایی می گوید: همه اتفاقات به غیر از تاخیر دو ساعته تا چند دقیقه مانده به فرودگاه ارومیه عادی بود ولی تنها چند دقیقه مانده به فرود در ارومیه احساس کردم در قسمت چپ هواپیما آسیبی رخ داده و حدس زدم موتور هواپیما خراب شده است.

وی با اشاره به تدبیر مناسب خلبان این هواپیما گفت: یک لحظه بدون هیچ گونه اطلاع رسانی از سوی مهماندار مبنی بر بروز مشکل پس از اعلام مهماندار هواپیما برای بستن کمربند هواپیما اوج شدیدی گرفت پس از اوج گیری خلبان خواست هواپیما را بنشاند که به نظرم انتخاب بهتر نیز همین بود که متاسفانه دچار سانحه شدیم.

باقری فرد به حال و هوای مسافران در چند لحظه اضطراب انگیز قبل از سقوط هواپیما اشاره می کند و می افزاید: همه اتفاقات در عرض چند دقیقه رخ داد هیچ کس چیزی متوجه نشد ولی به دلیل لرزش های هواپیما همه در حال دعا بودند.

این مجروح که از مسئولان کارخانه سیمان ارومیه است، می گوید: مجروحان حادثه زنده بودن خود را مدیون خداوند و همه عواملی اعم از روستاییان، امدادگران، تیم پزشکی و مسوولان استان هستند که به موقع به یاری حادثه دیدگان شتافتند و زمینه نجات تعدادی را فراهم کردند.

وی گفت: ما چیزی درمقابل این زحمت ها نداریم جبران کنیم فقط می توانیم از آنها قدردانی نماییم، حتما اجرشان با خداوند خواهد بود.

مسئولان باید این پرواز را مانند پرواز های صبح ارومیه کنسل می کردند

مریم سقا تربتی از مجروحان سانحه هوایی ارومیه که مشهدی ساکن زاهدان است درگفتگو با خبرنگار مهر با چشمان اشک بار می گوید: قرار بود ساعت چهار بعد از ظهر پرواز کنیم اما مسئولان فرودگاه تهران مدام پرواز را به دلیل بدی هوای ارومیه به تاخیر می انداختند.

وی ادامه می دهد: دو بار با اتوبوس فرودگاه پای هواپیما رفتیم و برگشتیم اما بالاخره با بیش از دو ساعت تاخیر پرواز کردیم همه چیز تا لحظه سقوط عادی بود اما چند دقیقه مانده به فرود در ارومیه پس ازاعلام بستن کمربند توسط مهماندارهواپیما لرزش های شدیدی به دلیل رگبار هوا خورد من روزنامه می خواندم که درعرض چند ثانیه چراغ ها خاموش شد ودیگر چیزی نفهمیدم.

سقا تربتی می افزاید: وقتی چند دقیقه بعد از سقوط به هوش آمدم دیدم سرم میان دو صندلی و پاهایم در عقب صندلی گیر کرده است، وضعیت واقعا غیرقابل توصیف است.وی می گوید: وقتی مسئولان پرواز های صبح ارومیه را به دلیل بدی آب و هوا کنسل کرده بودند چرا این پرواز را هم کنسل نکردند.

تربتی سقا با چشمان اشک بار نجات یافتن از این سانحه هوایی را تنها معجره و عنایت خداوند دانسته و ادامه می دهد: تنها می توانم به درگاه خداوند شاکر باشم.

وی با تقدیر از تلاشهای پرسنل بیمارستان عارفیان تنها خواستار حضور خواهرش که از زاهدان برای ملاقات اش آمده می شود.

با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی راهی سر بالین مجروح دیگری می شوم غلام پناهی اصانلو دیگر مجروحی است که از سانحه هوایی بویینگ 727 جان سالم به در برده است بر اساس اعلام مسئولان پناهی اولین مجروحی است که از هواپیما خارج شده است.

به دلیل مساعد نبودن حال این مجروح موفق به شنیدن حرفایش نمی شوم و تنها در دل برایش آرزوی سلامتی می کنم.

راهی بیمارستان آذربایجان، امام رضا(ع) و امام خمینی (ره) ارومیه می شویم تا جویای حال سایر مجروحان شویم.

حال مجروحان مهدی رضایی، شیرزاد حسن زاده، محمد سنگی، امیر رشگی، رها جبارپور و... بقیه مجروحان گرچه بنا به اعلام پزشکان و مسئولان مساعد است ولی هیچ کدام به جز نسرین فتاح زاده، حسین حقیقی و مریم کمالی هیچ کدام نای حرف زدن ندارند.

از 300 مسافر این پرواز فقط 94 نفر ماندیم/ هواپیما مشکل فنی داشت

سراغ نسرین فتاح زاده می روم هم مثل مجروحان قبلی همان حرف ها را تکرار می کند، بستن کمربند، اوج گیری هواپیما و درایت خلبان اما در عین حال می گوید: با وضعیت بد آب و هوای ارومیه مسئولان نباید ریسک می کردند، باید پرواز کنسل می شد.

وی با ابراز گلایه ازخبرهای درج شده از زبان وی توسط یکی از خبرگزاری ها می افزاید: متاسفانه یکی از خبرگزاری ها از زبان من نقل قول کرده من به مسئولان فرودگاه ارومیه تذکر دادم پرواز نکنید در حالی که من اصلا این حرف را نزده ام چرا که در حوزه اختیار من نیست.

وی با اشاره به اینکه هواپیما نقض فنی داشت ادامه می دهد: از300 مسافر این پرواز تنها ما 94 نفر با خدمه پرواز باقی ماندیم شاید آنها از نقض فنی اطلاع داشته و از پرواز منصرف شده بودند.

فتاح زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا از نقض فنی هواپیما قبل اطلاع داشت جواب داد: نه نمی دانستم ولی از شواهد پیداست که هواپیما دچار مشکل است.

این مجروح با مقایسه تدابیر پروازی کشورهای خارجی با ایران می افزاید: مسئولان نباید با جان مردم بازی کنند چون با توجه به تابلوی نصب شده در فرودگاه تهران و اعلام لحظه به لحظه اینکه به دلیل بدی وضعیت آب و هوا پرواز به تاخیر افتده چرا اجازه پرواز به این هواپیما داده شد.

کادر امنیت پروازی بویینگ 727: از نقض فنی اطلاع نداشتم

بر سر بالین محسن عسگرزاده از کادر امنیت پروازی هواپیمای بویینگ 727 حاضر می شوم چیزی برای گفتن ندارد تنها در برابر سوالاتم می گوید: از نقض فنی اطلاع نداشتم.

اما بالین زهرا آهویی خدمه پرواز هواپیمای سانحه دیده ارومیه شلوغ است اعضای خانواده اش حضور دارند به محض دیدن مسئولان دانشگاه علوم پزشکی از درج خبر فوت وی توسط برخی خبرگزاری ها گلایه دارند.

بردار زهرا آهویی می گوید: داغ جراحات وی برای ما کافی است رسانه ها با این اقدام احساسات ما را بیشتر جریحه دار می کنند.

وی می افزاید: ما شدیدا نگران حال خواهرم هستیم ولی در اثر خبر کذب رسانه ها مداوم دوستان و آشنایان از طریق تماس و پیامک فوت وی را به ما تسلیت می گویند در حالی که خودمان شاهد نفس کشیدن خواهرم هستیم.

وی با ابراز رضایت کامل از روند خدمات رسانی پزشکان می گوید: حال وی رو به بهبودی است و ما امیدواریم با دعای خیر مردم ایران وی هرچه سریعتر به آغوش گرم خانواده بازگردد.

مریم کمالی دانشجوی کارشناسی ارشد بافت جنین در ارومیه ولی اهل اراک، و حامد گنجعلی از دیگر دانشجویان تیزهوش کشور که اولی اهل اراک و دومی دزفول از دیگر مجروحان این سانحه هستند که از حال و روز تقریبا خوبی برخوردار هستند.

حوالی ساعت 21 شب است با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و برخی از خبرنگاران سر بالین تمام مجروحان حاضر شدیم، دیدن حال مجروحان وحال وهوای بیمارستان خستگی چند روز را بر تنم سنگینی می کند، اما از اینکه حال همه 27 نفر از مجروحان خوب و روبه بهبودی است امیدواری توام با خوشحالی را در دلم زنده می کند.

رضایت از روند خدمات رسانی را می شد درحرفها و لبخندهای همراهان وخانواده های این افراد را دید اما برخی از همراهان مجروحان که از نقاط دور کشور آمده بودند از وضعیت اسکان و بی توجهی مسئولان گلایه داشتند.

الان ساعت 22 شب است در راه بازگشت به خانه هستم به همراه انبوهی از سوالات بی جواب درباره این سانحه و وضعیت ناوگان هوایی کشور و تدبیر مسئولان مربوطه در ذهن و اندوه عظیم از جان باختگان این حادثه هوایی...

چیزی که برایم از همه جالب تر بود تقدیر و تشکر مجروحان از خلبان این هواپیما بود اما در طول چند روز حرف های ضد و نقیض از مسئولان کشوری در خصوص اقدام خلبان این هواپیما شنیده بودم و به قول یکی از روزنامه ها در مواقع بروز سانحه هوایی در صورت فوت خلبان اشتباه وی تنها بهانه دم دستی مسئولان برای توجیه کم توجهی هاست.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

دومين سانحه هوايي در شرايط بد آب و هوايي در استان آذربايجان غربي- اروميه

دو تن از مصدومان حادثه هوايي پرواز بوينگ تهران ـ‌ اروميه كه در بيمارستان امام خميني اروميه بستري است به شرح سانحه پرداخت و گفت: ديدم كه بال هواپيما به جايي برخورد كرد و جرقه زد.

نسرين فتاح‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ايسنا، اظهار كرد: خلبان نيم ساعت بعد از پرواز اعلام كرده كمربندها را براي فرود ببنديد كه هواپيما وارد مه شد، ظاهرا هواپيما راه خود را گم كرده بود و اين باعث شد كه بيش از نيم ساعت در هوا بمانيم.

وي افزود: مسئولان هواپيما داخل كابين مشغول صحبت بودند و تلاش مي‌كردند اما به مسافران اعلام نكردند كه مشكلي پيش آمده، من درباره وضعيت هواپيما به مهماندار تذكر دادم.

وي گفت: هواپيما كه ظاهرا راه خود را گم كرده بود به يك مسير ديگري رفت و يك لحظه چراغ‌هاي هواپيما خاموش شد.

اين مصدوم سانحه هوايي اروميه با بيان اينكه من ديدم كه بال هواپيما به يك جايي خورد و جرقه زد، افزود: وقتي بال جرقه زد مسئولان باز هم هيچ اطلاعي به مسافران ندادند.

فتاح‌زاده با بيان اينكه پس از وقوع حادثه از آخرين نفرهايي بودم كه از داخل هواپيما بيرون آوردند، گفت: براي عمليات نجات مسافران كه حدود دو ساعت به طول انجاميد، صندلي‌ها را بريدند و مرا از داخل هواپيما بيرون آوردند كه من در آن زمان از ترس بيهوش شده بودم.

وي خدمات‌رساني مسئولان بيمارستان امام (ره) را مطلوب عنوان كرد و گفت: پرسنل بيمارستان از هيچ كمكي براي بهبود حال بيماران فروگذار نكردند.

اين مصدوم سانحه هوايي اروميه گفت: چرا مسئولان هواپيمايي با وجودي كه هوا از لحاظ جوي بسيار نامساعد بود، اجازه پرواز مي‌دهند تا جان هموطنان اين گونه به خطر بيافتد.

حسين حقيقي ديگر مصدومان حادثه هواپيمايي اروميه نيز به ايسنا، گفت: در هنگام حادثه هواپيما در مرحله اول تكان شديدي خورد و چراغ‌ها خاموش شد و خلبان گفت كه بايد نشست اضطراري داشته باشيم.

وي تصريح كرد: در همين حال هواپيما مانند فيلم‌هايي كه نشان داده مي‌شود، به زمين اصابت كرد كه من نيز بيهوش شدم و ديگر چيزي نفهميدم.

 

سقوط هواپیمای مسافربری در ارومیه/نجات برخی مسافران+تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در ارومیه/نجات برخی مسافران+تصاویر

اين هواپيما متعلق به شركت هواپيمايي ايران‌اير بود كه امروز از تهران به مقصد اروميه به پرواز درآمد و حدود ساعت 19:45 دچار سانحه شد و سقوط كرد.آخرین اخبار حاکی از این است که بعد از سقوط هواپیما خوشبختان …

يك فروند هواپيماي مسافربري از نوع بوئينگ ساعتي پيش با 105 مسافر و خدمه در نزديكي اروميه سقوط كرد.

 اين هواپيما متعلق به شركت هواپيمايي ايران اير با شماره پرواز 277 بود كه امروز از تهران به مقصد اروميه به پرواز درآمد و حدود ساعت 19:45 دچار سانحه شد و سقوط كرد.

این هواپیمای ساقط شده، از نوع بوئینگ متعلق به "ایران ایر" است که عصر امروز با یک ساعت تأخیر از تهران به سمت ارومیه پرواز کرد و در ساعت 19:45 در "روستای آلمان آباد" ارومیه سقوط کرد.

شرایط نامساعد جوی علت احتمالی سقوط این هواپیمای مسافربری اعلام شده است.

رئیس اورژانس کل کشور از خارج کردن 50 تا 60 مصدوم حادثه سقوط هواپیما در نزدیکی ارومیه خبر داد و گفت: آخرین اخبار حاکی از این است که بعد از سقوط هواپیما خوشبختانه هواپیما منفجر نشده و احتمالا این اتفاق در ارتفاع پائین رخ داده است.

غلامرضا معصومی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: مشکل محل حادثه این است که جو هوا مناسب نیست و حدود 70 تا 80 سانتی متر برف بر روی زمین نشسته و گل و لای فوق العاده ای داریم.

رئیس اورژانس کل کشور اضافه کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در منطقه سقوط هواپیما حاضر شده و فراخوانی از منطقه در بحث اورژانس های پیش بیمارستانی انجام شده است.

وی با بیان اینکه این هواپیما حامل 100 تا 105 مسافر و خدمه بوده است به مهر گفت: بر طبق آخرین خبر، نیروهای امدادی وارد هواپیما شده اند و حدود 50 تا 60 مصدوم را خارج کرده و در حال جابجایی سرنشینان هواپیما هستند.

معصومی تاکید کرد: بیمارستانهای شهر ارومیه و اورژانس ها تخلیه شده و اتاق های عمل آنها خالی شده اند تا به مصدومین پس از انتقال به بیمارستان سریعا رسیدگی شود.

وی گفت: هنوز خبری از 40 تا 50 نفر دیگری که در هواپیما مانده اند ندارم.

گفتنی است، امروز دو پرواز در مسير تهران به اروميه به دليل شرايط نامساعد جوي كنسل شده بود و هر فروند هواپيماي بوئينگ 727 ظرفيت 150 تا 160 مسافر و حداقل 11 كرو پروازي را دارد.

وزیر راه عازم محل سقوط هواپیما شد

وزیر راه و ترابری پس از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی ارومیه راهی محل سانحه شد.

حمید بهبهانی وزیر راه امشب پس از سانحه سقوط هواپیمای بویینگ 727 به شماره پرواز 277 (تهران به ارومیه) در نزدیکی ارومیه راهی محل سانحه شد تا از نزدیک در جریان حادثه باشد.

وزیر راه که قصد داشت مستقیم به ارومیه بود به دلیل نبود پرواز مسقیم به این شهر راهی تبریز شد تا از آنجا به ارومیه و محل سقوط هواپیما برود.

مصدومان حادثه سقوط هواپیما در حال جابجایی هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که در منطقه سقوط هواپیما در نزدیکی ارومیه حاضر است گفت: هم اکنون در حال جابجایی مصدومین حادثه سقوط هواپیما هستیم.

نصرت الله ملازاده گفت: "هنوز در حال انتقال مجروحین از داخل هواپیما هستیم."

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه درباره اینکه آیا مشخص است که این حادثه تلفات جانی داشته است یا خبر گفت: خیر، هنوز داریم جمع بندی می کنیم.

سانحه بوئينگ ايران اير فرود اضطراري بوده است، نه سقوط

معاون مديريت بحران وزارت راه و ترابري گفت: سانحه هواپيماي بوئينگ ايران اير فرود اضطراري و نه سقوط بوده است.

احمد مجيدي، اظهار داشت: هواپيماي مسافري بوئينگ 727 ايران اير در 15 كيلومتري جنوب شرقي باند فرودگاه اروميه به علت خاصي كه هنوز مشخص نشده است، مجبور به فرود اضطراري شد.

معاون وزير راه و ترابري با تأكيد براينكه هواپيماي مذكور سقوط نكرده، بلكه فرود اضطراري داشته، اظهار داشت: تعدادي از مسافران اين پرواز مجروح و تعدادي نيز به سلامت بودند كه توسط نيروهاي امدادي و با همكاري آنها از هواپيما خارج شدند.

معاون وزير راه و ترابري با اشاره به اينكه ستاد مديريت بحران استان آذربايجان غربي به رياست استاندار تشكيل شده است، گفت: امدادگران نيز در محل حادثه مشغول عمليات امداد و نجات هستند.

وي خاطرنشان كرد: كميسيون بررسي سانحه سازمان هواپيماي كشوري كه تنها مرجع بررسي و اعلام علت وقوع سانحه است، بلافاصله پس از اين سانحه به محل اعزام شده است.
مجيدي در مورد تعداد جان باختگان اين سانحه اظهار داشت: هنوز آمار خاصي در دست نيست و اين آمار توسط پزشك قانوني اعلام مي شود.

وي خاطرنشان كرد: بنابه گفته استاندار آذربايجان غربي هواپيماي مذكور در نزديكي اروميه و يكي از باغات اين منطقه مجبور به فرود اضطراري شده است.


تکمیلی:

رئیس ستاد مدیریت بحران آذربایجان غربی در ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تابناک اجتماعی، از پایان عملیات امداد و نجات هواپیمای ساقط شده خبر داد.

محبوب زارع، به خبرنگار تابناک گفت: دقایقی پیش عملیات امداد و نجات هواپیمای بوئینگ سقوط کرده به پایان رسید و تمام مجروحان و کشته های این سقوط به شهر ارومیه منتقل شدند.

وی با اشاره به کثرت کشته ها و همچنین نجات یافتگان، آخرین آمار را 71 کشته و 32 زخمی عنوان کرد و گفت: آمار دقیق تر را استانداری آذربایجان غربی باید اعلام کند چرا که به دلیل گستردگی عملیات نجات، ارائه آمار دقیق ممکن نیست.

زارع در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه به دلیل اینکه این هوایپمای در سطح صاف و در مزارع سقوط کرده، هواپیما منفجر نشده وگرنه شاهد فاجعه ای بس بزرگتر بودیم.

 

گفتنی است، مدیر روابط عمومی ایران ایر نیز اعلام کرد: هواپيماي بويينگ 727 اين شركت هنگام فرود در پنج مايلي فرودگاه اروميه به دليل شرايط نامساعد جوي و ديد كم دچار سانحه شده است.

به گفته وی در اين پرواز 106 مسافر و خدمه حضور داشته اند كه 91 مسافر بزرگسال، يك مسافر كودك، دو نوزاد و 12 نفر خدمه پروازي بوده اند.


نماینده مردم ارومیه از افزایش تعداد کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران - ارومیه به 80 نفر خبر داد.

سید سلیمان ذاکر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بر اساس آخرین صحبتی که با استاندار آذربایجان غربی داشته ام تعداد کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران - ارومیه به 80 نفر رسیده است.

 

تصویر: کادر پرواز هواپيماي تهران-ارومیه

تصویر: کادر پرواز هواپيماي تهران-ارومیه

زهرا آهوئی تنها بازمانده سقوط هواپیما تهران - ارومیه 

 
  منبع : تابناک
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  | 

چگونه از سانحه سقوط هواپیما جان سالم بدر ببریم؟

 

چگونه از سانحه سقوط هواپیما جان سالم بدر ببریم؟

 خطوط هوایی در اطراف جهان هم اکنون 2.5 میلیارد مسافر در سال حمل می‌کنند و علیرغم خطرهای بالقوه موتورهای جت در آسمان وسفر درچند مایلی بالاتر از زمین ودرون یک قطعه فلز سنگین-این مسافرتها بطرز شگفت انگیزی ایمن هستند.در واقع احتمال اینکه در یک پرواز خطوط هوایی تجاری با بد شانسی مرگ روبرو شویم 1 در 9 میلیون میباشد. البته اشتباهات زیادی در ارتفاع 33000 پایی بالای زمین میتواند اتفاق بیافتد و اگر بد شانسی شما در حدی باشد که در حین مسافرت چنین چیزی اتفاق بیافتد تصمیمی که میگیرید میتواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.بخاطر داشته باشید که حدود 95 درصد از سوانح هواپیماها نجات‌یافتگانی دارند بنابراین چنان‌چه بدترین چیز اتفاق بیافتد بدشانسی شما به بدی که فکر میکنید نخواهد بود.

به توصیه های زیر توجه کنید:

1-      این‌طور لباس بپوشید:شلوار بلند/ کفش‌های راحت و محکم بنددار: البته ممکن است بخواهید که در طول پرواز راحت باشید یا باکلاس بنظر آیید اما حرکت سریع در لاشه هواپیما با کفشهای صندل یا پاشنه بلند مشکل است.لباسهای گشاد و غیر ساده همچنین این خطر را دارد که با در گیر شدن با موانعی در فضای محدود داخل هواپیما پاره شوند.اگر میدانید که پرواز در مناطق سرد صورت میگیرد لباس مناسب به تن کنید وبالا تنه خود را با ژاکتی بپوشانید.لازم است که در صورت سقوط برای نجات یافتن خود را گرم نگه دارید.حتی اگر احتیاجی به توجه به این مورد(سردی هوا) وجود نداشته باشد هر چه بیشتر پوشیده باشید در هنگام برخورد با زمین کمتر دچار جراحات یا سوختگیهای جدی میشوید.ارجحیت با لباسهای پشمی و کتانی است زیرا کمتر در معرض خطر آتش سوزی میباشند.در هنگام پرواز بر فراز آبها لباس پشمی بر کتانی برتری دارد زیرا پشم نسبت به کتان کمتر خاصیت عایق بودن خود را در هنگام مرطوب شدن از دست میدهد.

 ۲- صندلی‌های مناسبی برای خود بگیرید:در مراحل اولیه برخورد امکان نجات بیشتر است و نجات از یک سانحه سقوط بستگی به این دارد که با چه سرعتی از هواپیما خارج شوید.بهتر است صندلیهایی را بگیرید که تا حد ممکن به دربهای خروجی نزدیک باشند و صندلیهای ردیف میانی ارجحیت بیشتری دارند.بعلاوه سعی کنید در بخش عقب هواپیما بنشینید.مسافرانی که در بخش دم هواپیما قرار میگیرند 40 درصد بیشتر از آنهایی که در ردیفهای اولی نشسته اند شانس نجات دارند.

3 - کارت ایمنی پرواز را مطالعه کنید:به صحبتهایی که قبل از پرواز راجع به مسایل ایمنی میشود توجه نمایید.بله-همه اینها را قبلا شنیده اید واحتمالا هیچگاه نیازی بدان پیدا نکرده اید اما اگر در حین ارائه دستورالعملهای پیش از پرواز گوشی هدفون را روی گوش گذاشته اید و یا به کارت ایمنی بی توجهی میکنید اطلاعاتی را از دست خواهید داد که در زمان واقعه سقوط برایتان حیاتی خواهند بود.فکر نکنید که همه اینها را از قبل میدانید.هر نوع هواپیمایی دستورالعملهای ایمنی خاص خود را دارد.اگر در ردیفی که درب خروج قرار دارد نشسته اید درب را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که در صورت نیاز قادر به باز کردن آن هستید.در شرایط معمولی مهمانداران پرواز درب را باز خواهند کرد اما اگر مرده و یا زخمی باشند خود شما باید این کار را بکنید.

4 - نقشه‌ای طرح کنید:اگر هواپیمایی در حال سقوط است تقریبا همیشه چند دقیقه ای برای آماده شدن پیش از برخورد وقت هست.از این وقت برای مرور این موارد استفاده کنید:دربهای خروجی کجا قرار دارند و سعی کنید تعداد صندلیهای ما بین ردیف خود و دربهای خروجی را بشمارید.در اینصورت میفهمید که چه زمانی به درب خروج خواهید رسید حتی اگر درب را نبینید.موقعیت را تا حد ممکن تخمین بزنید.تلاش کنید تا تشخیص دهید که هواپیما روی چه سطحی فرود می آید تا نحوه آماده شدن را طرح ریزی نمایید.بعنوان مثال اگر اگر در حال فرود روی سطح آب هستید باید جلیقه نجات خود را بپوشید و تا وقتیکه از هواپیما خارج نشده اید آنرا باد نکنید و اگر در هوای سرد فرود می آیید سعی کنید که با پتو یا ژاکتی خود را در بیرون گرم نگه دارید...

5- کمربند ایمنی خود را همیشه محکم ببندید:اگر سقوط هواپیما در زمانی اتفاق افتد که در خواب هستید از بسته بودن کمربندتان خوشحال خواهید شد.در هر حال مطمئن شوید که پیش از برخورد بطور مناسبی در اطراف بدن شما قرار گرفته باشد.(فیت باشد)هر سانتیمتر شل بودن کمربند نیروی جی را که در هنگام سقوط به شما وارد می آید 3 برابر میکند بنابراین آنرا خوب ببندید.همچنین کمربند را تا آنجا که میتوانید نزدیک به لگن خاصره خود محکم کنید.باید بتوانید که بخش بالای لگن خاصره را بالای لبه کمربند حس کنید.چرا؟لگن خاصره ساختار محکمی دارد که نیرو را بخوبی کنترل میکند.بهر حال اگر کمربندتان روی شکمتان کشیده شود شانس ایجاد جراحات داخلی خطرناک بیشتر میشود.

6 - خود را برای ضربه برخورد محکم کنید:صندلی خود را بحالت حداکثر وضعیت عمودی در آورید و یک یا دو حالت وضعیت محکم بودن را برایش در نظر بگیرید.اگر صندلی یا دیواره جلویی شما بحد کافی نزدیک است کف یک دستتان را روی پشتی صندلی جلویی قرار دهید و کف دست دیگر را بحالت ضربدری روی دست اول بگذارید و پیشانی خود را روی دستانتان قرار دهید.(انگشتانتان را درهم نبندید).همچنین در برخی موارد پیشنهاد میشود که سرتان را مستقیما روی صندلی جلویی بگذارید و انگشتان دست را در پشت سر در هم قرار دهید.قسمت بالای بازوانتان را در دو طرف سر قرار دهید.اگر صندلی در جلویتان قرار ندارد به جلو خم شوید و سینه خود را روی رانهای خود بگذارید و سرتان را بین زانوانتان قرار دهید.مچ های دست خود را بصورت ضربدری از جلوی ساق پا رد کنید و مچ پای خود را محکم در دست بگیرید.در چنین وضعیتی کف پاها باید در کف هواپیما و پشت زانوها قرار گیرند تا جراحات پا و کف آن کاهش یابد چونکه پس از برخورد برای خروج موفقیت آمیز از هواپیما به آنها احتیاج دارید.

7- خونسرد بمانید:بلند شدن در هرج و مرجی که بلافاصله پس از سقوط حاصل میشود میتواند ساده باشد.اگر خونسرد باشید احتمال اینکه سالم از هواپیما خارج شوید بیشتر است.بخاطر داشته باشید حتی در بدترین وضعیت لاشه هواپیما شانس زنده ماندن وجود دارد.ضمنا نیازمند این هستید که بتوانید با تفکر بصورت شیوه مند (از روی اسلوب) و منطقی این شانس را به حداکثربرسانید .

8 - از ماسک اکسیژن قبل از کمک کردن به دیگران استفاده کنید:احتمالا در کلیه پروازهای تجاری این را شنیده اید اما ارزش تکرار دارد.اگر وضعیت کابین مخاطره آمیز باشد فقط 15 ثانیه وقت دارید (که در صورت سیگاری بودن و یا داشتن مشکلات تنفسی و عروقی اغلب کمتر میشود)تا قبل از بیهوش شدن از طریق ماسک تنفس کنید.اگر تکان روحی شما را وادار میکند که ابتدا به کودکانتان یا مسافران مسنی که کنار شما نشسته اند کمک کنید بدانید که اگر بهوش نباشید برای هیچکس مفید نخواهید بود.میتوانید ماسک اکسیژن کس دیگری را استفاده کنید حتی اگر آنها بیهوش هستند.

9- خود را در برابر دود محافظت کنید:آتش و بیشتر دود مسئول درصد بالایی از تلفات سقوط میباشند.دود درون یک هواپیمای آتش گرفته میتواند کاملا غلیظ و تا حد زیادی سمی باشد.بنابراین دماغ و دهانتان را جهت جلوگیری از تنفس آن بپوشانید.در صورت امکان برای محافظت بیشتر پارچه را خیس کنید.

10 - با بیشترین سرعتی که میتوانید از هواپیما خارج شوید:در صورت وجود دود و آتش تاخیر در خروج از هواپیما بحرانیست.معمولا کمتر از دو دقیقه فرصت دارید تا از هواپیما خارج شوید.از دستورات مهمانداران که پس از سقوط به شما میدهند اطاعت کنید.مهمانداران پرواز تمرینات سختی را پشت سر میگذارند تا مطمئن گردند در صورت سقوط چه باید بکنند.اگر مهماندار پرواز قادر به دستور دادن یا کمک کردن باشد در برخی موارد بعد از سقوط خود نمیتوانند آن را انجام دهند.بوی گوش کنید و همکاری کنید تا شانس زنده ماندن دیگران افزایش یابد.سعی نکنید که متعلقاتتان را نجات دهید.به عقل جور در می آید اما بنظر می آید که هنوز افرادی اینکار را میکنند.همه چیز را باقی گذارید.آنها فقط حرکت شما را کند میکنند.مطمئن شوید که خروجی را که انتخاب کرده اید ایمن است.از پنجره برای اینکه تشخیص دهید که آیا آتش یا خطرات دیگری در خارج از هواپیما هست به بیرون نگاه کنید.اگر خطری هست از وسط هواپیما خارج شوید و یا از خروجیهای دیگر اقدام کنید.

11- حداقل 500 فوت (حدود 150 متر) در خلاف جهت باد از هواپیما فاصله بگیرید:اگر در یک منطقه دور افتاده گیر کرده اید معمولا بهترین کار اینست که نزدیک هواپیما بمانید و منتظر امدادگران باشید.خیلی نباید نزدیک هواپیما باشید.در هر لحظه بعد از سقوط آتش یا انفجار محتمل است بنابراین بین خود و هواپیما فاصله ای در نظر بگیرید.اگر سقوط در آب اتفاق افتاده است با شنا تا آنجا که میتوانید از لاشه هواپیما فاصله بگیرید...

12- اگر وقت کافی برای آماده شدن تا زمان سقوط ندارید یا برخی موارد را فراموش کرده اید میتوانید بیشتر اطلاعات مهم را از کارت ایمنی که در پشت صندلی جلویی شما قرار دارد استفاده کنید.

13 - چگونگی روش جان بدر بردن در افتادن از بلندی را بیاموزید:بندرت اتفاق میافتد که هواپیمایی در میان هوا چند تکه شود .اگر چنین شود تنها راه نجات در سقوط آزاد موفقیت آمیز است چونکه هواپیماهای خطوط تجاری چترنجات ندارند.

14 - تا زمان توقف کامل هواپیما در حالت بریس(نکته شماره 6) بمانید.احتمال برخورد ثانویه یا جهش پس از برخورد اولیه وجود دارد.

15- در صورت فرود در آب قبل از ورود در آب یا بلافاصله پس از ورود کفشها و لباسهای اضافی خود را در آورید.این مورد باعث میشود که راحت تر شنا کنید و شناور بمانید.

16- همانطور که لازم است پس از سقوط خونسرد بمانید: باید مراقب باشید که اسیر احساسات و ترس منفی نشوید.این موارد تاثیر زیادی در عدم توانایی در جهت واکنش مثبت و مناسب در چنین شرایطی دارد.بعنوان مثال شخصی ممکن است که بجای حرکت بسمت در خروجی در صندلی خود باقی بماند.مراقب این مورد در شخصی بغل دستی خود یا سایر همسفران باشید.

17- یک استثنا برای قانون "همه چیز را رها کنید":(نکته شماره 10) برداشتن یک ژاکت یا پتو است.اگر قرار باشد که مدت زیادی در لاشه هواپیما بمانید پوشش مناسب ممکن است زندگیتان را نجات دهد.

18-اگر بتوانید یک بالش یا شئی نرمی شبیه آن پیدا کنید که سرتان را در هنگام برخورد محافظت کند از آن استفاده کنید.

19- بسیار اتفاق افتاده است که اشخاص فراموش میکنند که چگونه کمربند خود را پس از سانحه باز کنند:بحد کافی بنظر آسان می آید اما در شرایطی که گیج و مبهوت هستید غریزه اولیه شما سعی در فشار دادن کلیدی میکند همانطور که در یک اتومبیل این کار را میکنید.اگر با انجام این کار باز نشود بآسانی دچار ترس و واهمه میشوید.قبل از برخورد ذهنتان را آماده کنید که چگونه آنرا با سرعت و آسانی باز نمایید.

20- بار دستی خود را زیر صندلی جلویی خود قرار دهید.این کار از لغزیدن پایتان بزیر صندلی جلوگیری میکند.

21- اشیا تیز از قبیل:قلم-مداد وشبیه آنها راقبل از برخورد ازجیبهای خود دور کنید.بهتر اینست که در هیچ شرایطی آنها را حمل نکنید.تقریبا هر چیز جداشدنی در هواپیما در حادثه سقوط میتواند تبدیل بیک شئی مرگبار شود.

22- اگر چیزی برای خیس کردن پارچه(برای جلوگیری از تنفس دود) ندارید میتوانید از ادرار خود استفاده کنید.عدم نزاکت در چنین مواقعی کاملا قابل قبول است.

23 - از پوشیدن پارچه های سنتتیک(الیاف مصنوعی) در هنگام سفر با هواپیما خودداری کنید.اگر کابین آتش بگیرد این مواد با ذوب شدن خود به پوست میچسبند.

24 - از مصرف الکل در قبل و در حین پرواز خودداری کنید.الکل توانایی فرد را در واکنش سریع و منطقی در حین سقوط و خروج از هواپیما تحت تاثیر قرار میدهد.

25- هیچ‌گاه بچه های کوچک را روی زانوان خود قرار ندهید:اگرچه این کار از خرید یک صندلی دیگر ارزانتر است اما در صورت گرفتن آنها با دست هیچ تضمینی برای نجات جان آنها وجود ندارد.صندلی برای کودک خود بگیرید واز یک سیستم مناسب جهت محکم کردن وی استفاده کنید.

26 - در کف هواپیما ننشینید:اگر در کابین دود وجود دارد سعی کنید تا در ارتفاع پایین قرار بگیرید اما هیچگاه در کف کابین نخزید.احتمال دارد که توسط سایر مسافرانی که در حال تلاش برای خروج از هواپیما در شرایط دید کم هستند لگدکوب یا زخمی شوید.

27 - سایرین را هل ندهید:خروج با نظم شانس زنده ماندن همه را افزایش میدهد.اگر ترسیده باشید و دیگران را هل دهید ممکن است با عکس العمل تلافی جویانه آنها مواجه شوید.

28- در هنگام فرود در آب تا قبل از خروج از هواپیما جلیقه نجات خود را باد نکنید.در صورت انجام آن ممکن است که داخل هواپیما گیر کرده و از بین بروید.

29 - بازرسان سوانح هوایی مرتبا از زخمیانی نام میبرند که هر دو پای آنها از ناحیه زیر زانو شکسته است:وجود پاهای شکسته باعث اشکال در توانایی خروج از هواپیما میشود .این مورد در اثر حالت "بریس" بوجود می آید که باعث قرار داده شدن پاها در زیر صندلی جلویی میشود.در زمان برخورد پاها بسمت جلو میپرند و قسمت عقب صندلی جلویی باعث شکستن آنها میشود.پاهایتان را بصورت مستقیم در جلو خود قرار دهید...

منبع : به نقل از خلبان بهروز مدرسی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط ِِِAAP  |